Ola Kalenius, šef kompanije Mercedes, zabilježio je udvostručenje svoje naknade prošle godine zahvaljujući visokim bonusima. Prema izvještaju o naknadama objavljenom prošlog petka, Kalenius je zaradio 12.74 miliona evra uključujući troškove penzije, što je povećanje od 80% u odnosu na prethodnu godinu.
Kalenius je tako postao jedan od najbolje plaćenih izvršnih direktora među najvećim njemačkim kompanijama, a zarađuje više čak i od šefa Volkswagena Olivera Blumea. Njegov značajan skok u zaradi posljedica je nekoliko faktora, uključujući povećanje osnovne plaće u Mercedes-Benzu i rast variabilnih bonusa zbog isplate dugoročnog programa poticaja.
Na drugoj strani, Karlos Tavares, šef Stellantisa, zabilježio je zaradu od 36.5 miliona evra, što je povećanje od 55.6% u odnosu na prethodnu godinu. Tavares je nagrađen sa gotovo 23.5 miliona evra u gotovini i uloženom kapitalu, uključujući bonus od 10 miliona evra za ispunjenje određenih ciljeva elektrifikacije.
U SAD-u, najviše je zaradila Meri Bara, izvršna direktorka General Motorsa, sa godišnjom zaradom od 29 miliona dolara, što je povećanje od 34% u posljednje četiri godine. Bara je istaknula da se 92% njene plaće bazira na efikasnosti kompanije koja svojim zaposlenicima nudi dijeljenje dobiti.
Ako pogledamo situaciju u Japanu, najbolje plaćeni japanski menadžer Akio Toyoda, vodi Toyotu i zaradio je ukupno 6.9 miliona evra, što je povećanje od 46% u odnosu na prethodnu godinu. U poređenju, CEO Honde Toshihiro Mibe plaćen je 2.3 miliona evra, a CEO Nissana Makoto Uchida 4.5 miliona evra.
Uprkos tome, svi ovi visoki iznosi zarada izazivaju kontroverze i rasprave o pravednosti i principima plaćanja izvršnih direktora. Brojni ekonomisti ističu da takve astronomske naknade nisu u skladu s realnošću većine radnika i da je potrebno razmisliti o većoj pravednosti u raspodjeli dobiti među različitim slojevima kompanija.
Ukupno gledano, ovi podaci o visokim naknadama izvršnih direktora u automobilskoj industriji odražavaju trendove rasta platežne nejednakosti i postavljaju važna pitanja o pravednosti i društvenoj odgovornosti korporacija. Kako će se ova situacija dalje razvijati i da li će doći do promjena u načinu nagrađivanja izvršnih direktora, ostaje da se vidi u budućnosti.