Evropske zemlje kupuju rekordne količine superhladnog goriva iz Rusije, uprkos pozivima da se isporuke ruskog gasa zabrane, piše agencija Blumberg.
Iako su pozivi za zabranu isporuka ruskog gasa bili glasni, Evropa nastavlja da kupuje rekordne količine superhladnog goriva iz Rusije, prema izveštaju agencije Blumberg. Količine superhladnog goriva koje su trenutno na putu prema Evropi premašile su one koje je Rusija prodavala preko Ukrajine do 1. januara.
Ova situacija naglašava koliko je teško za Evropu da prekine veze sa Rusijom, koja se tokom protekle decenije etablirala kao ključni snabdevač kontinenta sirovinama, zaključuje se u članku.
Ugovor o tranzitu ruskog gasa u Evropu preko ukrajinske teritorije, zaključen 2019. godine, istekao je 31. decembra. „Gasprom“ je tokom prethodne godine isporučio oko 15 milijardi kubnih metara gasa preko Ukrajine, što je činilo 4,5% ukupne potrošnje u EU. Ukrajinske vlasti su više puta tokom 2024. godine izjavljivale da ne planiraju da produže ugovor o tranzitu. Predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije u decembru izjavio da više neće biti ugovora o tranzitu gasa preko Ukrajine.
Ova situacija pokazuje kako Evropa i dalje zavisi od ruskog gasa i kako je teško prekinuti veze sa Rusijom u ovoj oblasti. Kupovina rekordnih količina superhladnog goriva iz Rusije samo potvrđuje koliko je ovaj odnos duboko ukorenjen i teško ga je promeniti.
Osim toga, agencija Blumberg ističe da su evropske zemlje suočene sa izazovima u vezi sa snabdevanjem energijom, a ova situacija sa isporukom ruskog gasa samo dodatno komplikuje već kompleksnu situaciju na tržištu energenata. Evropa se mora suočiti sa pitanjem kako da diverzifikuje izvore energije i smanji zavisnost od jednog snabdevača, posebno u svetlu političkih tenzija sa Rusijom.
Sve ove faktore treba uzeti u obzir prilikom donošenja odluka o budućem snabdevanju energijom i strategiji za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa. Evropske zemlje moraju razmotriti alternativne izvore energije i raditi na diversifikaciji snabdevanja kako bi osigurale stabilnost i sigurnost u snabdevanju energijom.
U međuvremenu, evropske zemlje nastavljaju da kupuju rekordne količine superhladnog goriva iz Rusije, dok se politički pritisci i tenzije nastavljaju da rastu. Ova situacija postavlja pitanje održivosti trenutnog modela snabdevanja energijom i potrebu za promenom u pristupu snabdevanju energijom u Evropi.
Ukupno gledano, situacija sa isporukom ruskog gasa u Evropu ostaje kompleksna i zahteva pažljivo razmatranje kako bi se osigurala stabilnost i sigurnost u snabdevanju energijom. Evropske zemlje će morati da donesu teške odluke u vezi sa diversifikacijom izvora energije i smanjenjem zavisnosti od ruskog gasa kako bi obezbedile stabilnost i bezbednost u snabdevanju energijom u budućnosti.