Evropa se suočava s rastućim strahom od inflacije zbog prekida isporuke ruskog gasa, piše britanski list „Dejli ekspres“. Prema članku, prekid sporazuma ne bi trebao dovesti do ponavljanja scenarija iz 2022. godine kada su cene gasa rapidno rasle, ali ostaju strahovi od inflacije dok se energetsko tržište prilagođava novonastaloj situaciji.
Najveći slovački energetski operater, SPP, upozorio je da bi prekid tranzita gasa preko Ukrajine mogao izazvati nestašicu gasa i probleme s njegovim snabdevanjem u Evropi, posebno u slučaju hladne zime. Prekid isporuka prirodnog gasa preko Ukrajine mogao bi rezultirati rastom cena na veletržnicama i potencijalnim nestašicama gasa širom Evrope.
Grčki sajt „Nju mani“ također ističe da raskid ugovora o tranzitu gasa kroz Ukrajinu dolazi u kritičnom trenutku kada se rezerve gasa u evropskim zemljama brzo troše, što otežava postizanje ciljeva skladištenja gasa za narednu sezonu. Očekuje se da će prekidi u snabdevanju preko Ukrajine najviše pogoditi Moldaviju i Slovačku, dok će Mađarska nastaviti dobijati ruski gas preko južnog gasovoda ‘Turski tok’.
Kijev gubi oko 800 miliona dolara godišnje u plaćanjima od Moskve, dok „Gazprom“ gubi oko 5 milijardi dolara godišnje od prodaje gasa evropskim zemljama preko Ukrajine. To znači da Rusija gubi primat na evropskom tržištu gasa u korist konkurenata poput SAD-a, Katara i Norveške.
Ovakav razvoj događaja može imati ozbiljne posledice na ekonomska kretanja u evropskim zemljama koje su se suočile s gubitkom ruskog gasa, što može usporiti njihov ekonomski razvoj, povećati inflaciju i pogoršati troškove života. Evropa se sada žuri da pronađe alternativne izvore energije kako bi se nosila s nedostatkom ruskog gasa.
Cene gasa u Evropi su u porastu, a prema podacima Blumberga, prirodni gas za isporuku u februaru poskupeo je za 2,2 odsto. Holandski gasni ugovor, merilo za Evropu, poskupeo je 1,1 odsto na 48,4 evra po megavat-času.
Kompanija „Gazprom“ više nema mogućnost isporuke gasa za tranzit preko Ukrajine, što je rezultiralo prekidom isporuka od 1. januara. Ovaj događaj označava gubitak primata Rusije na evropskom tržištu gasa, a postavlja se pitanje kako će se Evropa nositi s nedostatkom ruskog gasa i kako će to uticati na ekonomiju i cene energenata.