Evropska unija usvojila dodatne carine na kineska vozila

Stefan Nikolić аватар

Evropska komisija donela je odluku da nametne dodatne carine na električna vozila kineske proizvodnje, što je podržano na glasanju država članica. Ova mera ima za cilj rešavanje problema „štetnog subvencionisanja“ kineske industrije, kako bi se zaštitila evropska tržišta. Deset država glasalo je za tu meru, dok su Nemačka i još četiri bile protiv, dok je 12 bilo suzdržano. Ove nove carine će biti dodate na već postojeće i mogu iznositi do 37,6%.

Odluka EU dolazi nakon što je istraga pokazala da je Kina nepravedno subvencionisala svoju industriju, što je izazvalo negativne posledice na evropsko tržište. Peking negira ove tvrdnje, ali je zapretio carinama na evropske sektore mlijeka, rakije, svinjetine i automobila. Evropska Unija želi smanjiti zavisnost od Kine, a bivši predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi upozorio je da je kineska praksa pretnja EU, koja bi mogla postati ranjiva. Prošle godine, EU je ostvarila trgovinsku razmenu od 739 milijardi eura s Kinom.

Komisija ističe da će paralelno s nametanjem carina nastaviti pregovore s Kinom kako bi se pronašlo alternativno rešenje koje će biti u skladu sa pravilima Svetske trgovinske organizacije. Konačna uredba o ovim merama mora biti uneta u službenu evidenciju do 30. oktobra, a odluka će trajati narednih pet godina.

Ovaj potez EU ima za cilj zaštititi evropska tržišta od nefer konkurencije kineskih proizvoda, što bi moglo dovesti do sigurnijeg poslovnog okruženja za evropske kompanije. Ipak, ova odluka može imati i negativne posledice na trgovinske odnose između Evrope i Kine, što će zahtevati daljnje pregovore i razmatranje alternativnih rešenja.

Očekuje se da će ova odluka imati veliki uticaj na evropsko tržište električnih vozila, jer će dodatne carine povećati cenu kineskih proizvoda, što bi moglo dovesti do smanjenja prodaje. S druge strane, ovo bi moglo otvoriti nove mogućnosti za evropske proizvođače da povećaju svoje učešće na tržištu, što bi moglo biti pozitivno za domaću ekonomiju.

U međuvremenu, Kina je izrazila nezadovoljstvo ovom odlukom i upozorila da će preduzeti odgovarajuće mere kako bi zaštitila svoje interese. Peking tvrdi da je ova odluka diskriminatorna i da će naneti štetu bilateralnim trgovinskim odnosima između Kine i EU.

Uprkos tome, Evropska komisija i dalje ostaje čvrsta u svojoj odluci da nametne dodatne carine na kineska električna vozila, kako bi zaštitila evropske proizvođače i očuvala fer tržišnu konkurenciju. Sada je na Kini da odgovori na ove mere i da zajedno sa EU pronađe rešenje koje će biti prihvatljivo za obe strane.

Konačno, ova odluka pokazuje da EU ozbiljno shvata problem nefer trgovine i da je voljna preduzeti mere kako bi zaštitila svoje tržište i interese. Sada je na državama članicama da podrže ove mere i da zajedno sa EU pronađu rešenja za jačanje trgovinskih odnosa s Kinom, kako bi se očuvala ravnoteža i fer konkurencija na tržištu.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije