Evropski indeksi neujednačeni, američki obaraju rekorde

Branko Simić аватар

Evropski berzanski indeksi su danas neujednačeni, nafta je poskupela, dok su sva tri glavna američka indeksa oborila rekorde na krilima tehnoloških akcija i izveštaja o zaradi američkih kompanija Sejlsfors i Marvel tehnolodži.

Prema izveštaju Si-En-Bi-Si (CNBC), indeks Dow Jones je prvi put u istoriji na zatvaranju berzanske trgovačke sesije imao više od 45.000 poena. Indeks frankfurtske berze DAX je u 9.15 sati porastao na 20.266,05 poena, kao i francuski CAC 40 na 7.321,55 poena, dok je britanski FTSE 100 pao na 8.333,75 poena, a moskovski MOEX na 2.480.48 poena.

Vrednost američkog berzanskog indeksa Dow Jones je pred današnje otvaranje berzi u Sjedinjenim Američkim Državama porasla na 45.014,04 poena, indeks S&P 500 na 6.086,49 poena, a vrednost indeksa Nasdaq na 19.735,12 poena. Prema podacima sa berzi, cena sirove nafte je porasla na 68,554 dolara, a cena nafte Brent na 72,329 dolara. Evropski fjučersi gasa su se na otvaranju berze TTF prodavali po ceni od 47,750 evra za megavat-sat. Cena zlata je pala na 2.647,06 dolara za uncu, a cena pšenice na 5,3605 dolara za bušel (bušel iznosi 27,216 kg). Vrednost evra u odnosu na dolar je iznosila 1,05402, što je za 0,28 odsto više nego na početku trgovanja.

Nafta je poskupela zbog rasta potražnje i smanjenja zaliha, dok su cene zlata i pšenice pale zbog jačanja dolara. Evropski berzanski indeksi su bili neujednačeni zbog različitih faktora koji utiču na tržište.

Svi glavni američki indeksi su oborili rekorde zahvaljujući snažnom rastu tehnoloških akcija i pozitivnim izveštajima o zaradi kompanija Sejlsfors i Marvel tehnolodži. Investitori su bili optimistični zbog dobrih finansijskih rezultata i očekivanja za dalji rast tržišta.

Indeks Dow Jones je prvi put premašio 45.000 poena, što je istorijski uspeh za američko tržište. Ovi rezultati su pokazatelj jačanja američke privrede i optimizma među investitorima.

Na evropskim berzama, indeksi su bili neujednačeni zbog različitih faktora koji utiču na tržište. Dok su neki indeksi porasli, drugi su zabeležili pad vrednosti. Ovo je u skladu sa globalnim trendovima i promenljivom situacijom na tržištu.

Cena nafte je porasla zbog rasta potražnje i smanjenja zaliha, što je pozitivno za energetski sektor i kompanije koje se bave proizvodnjom nafte. Porast cena nafte može imati pozitivan uticaj na ekonomiju i tržište kapitala.

Cene zlata i pšenice su pale zbog jačanja dolara, što je rezultat povećane tražnje za ovom valutom. Jačanje dolara može imati negativan uticaj na cene roba i plemenitih metala, ali može biti povoljno za potrošače i investitore.

Vrednost evra u odnosu na dolar je porasla na 1,05402, što je za 0,28 odsto više nego na početku trgovanja. Ovo je rezultat promenljive situacije na tržištu valuta i faktora koji utiču na kurs evra i dolara.

Ukupno, tržište kapitala je pokazalo pozitivne rezultate sa rastom berzanskih indeksa i cena roba. Investitori su bili optimistični zbog dobrih finansijskih rezultata kompanija i očekivanja za dalji rast tržišta.

Očekuje se da će tržište nastaviti da se kreće u skladu sa globalnim trendovima i promenljivom situacijom na tržištu. Investitori treba da prate razvoj događaja i prilagode svoje investicione strategije u skladu sa promenama na tržištu.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije