Beograd – Kreditna agencija Fič rejting potvrdila je danas kreditni rejting Republike Srbije i zadržala pozitivne izglede za njegovo dalje povećanje. Ova ocena je rezultat dosadašnjih uspeha u vođenju ekonomske politike, doslednog i opreznog upravljanja fiskalnom politikom, snažnih izgleda za dalji ekonomski rast, visokog nivoa deviznih rezervi, kao i rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) po glavi stanovnika, koji je viši u poređenju sa zemljama sa istim kreditnim rejtingom – nivo BB, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Fič ističe da pozitivni izgledi za unapređenje kreditnog rejtinga proističu iz snažnog ekonomskog rasta vođenog investicijama, naročito podržanog programom „Skok u budućnost – Srbija Expo 2027“, daljeg smanjenja javnog duga u srednjem roku, jačanja spoljne pozicije, povećanja kapitalnih ulaganja i stabilnog upravljanja inflacijom.
Ova pozitivna ocena dolazi u trenutku kada se Srbija suočava sa izazovima globalne ekonomske krize, ali i dalje pokazuje otpornost i sposobnost da privuče investicije. U poslednjih nekoliko godina, Srbija je postigla značajne rezultate u smanjenju javnog duga i poboljšanju fiskalne stabilnosti, što je dodatno ojačalo poverenje investitora.
Ministar finansija je naglasio da je ova ocena rezultat zajedničkog rada vlade, privrede i svih građana Srbije, koji su doprineli stabilizaciji ekonomije i stvaranju povoljnog poslovnog okruženja. „Naš cilj je da nastavimo sa reformama koje će omogućiti dalji ekonomski rast i unaprediti životni standard naših građana“, rekao je ministar.
Pored toga, agencija Fič je pohvalila i napore Srbije u oblasti digitalizacije i modernizacije javnih usluga, što je takođe doprinelo poboljšanju poslovne klime. U skladu sa tim, Srbija planira da nastavi sa investicijama u infrastrukturu, obrazovanje i tehnologiju, kako bi se stvorili uslovi za održiv rast i razvoj.
Analitičari ističu da je važno da Srbija ostane na putu reformi i da nastavi sa politikama koje će podržati privredni rast. „Kreditni rejting je važan pokazatelj poverenja investitora i može značajno uticati na troškove zaduživanja zemlje. Održavanje pozitivnih izgleda za unapređenje rejtinga može privući dodatne investicije i podržati dalji ekonomski razvoj“, navode analitičari.
S obzirom na trenutne globalne ekonomske izazove, kao što su inflacija i energetska kriza, Srbija će morati da ostane oprezna i da nastavite sa politikama koje će minimizovati rizike i osigurati stabilnost. U tom smislu, vlada planira da pojača mere za podršku privredi i održavanje zaposlenosti, kao i da se fokusira na razvoj sektora koji su ključni za budući rast.
Stručnjaci takođe preporučuju da se Srbija usredsredi na diversifikaciju svojih ekonomskih aktivnosti i smanjenje zavisnosti od stranih direktnih investicija. „Važno je da se razvijaju domaće industrije i da se poveća konkurentnost na međunarodnom tržištu“, smatraju analitičari.
U zaključku, potvrda kreditnog rejtinga Srbije od strane Fič rejtinga predstavlja važan korak ka daljem unapređenju ekonomske stabilnosti i rasta. Očekuje se da će vlada nastaviti sa implementacijom reformi i politikama koje će doprineti jačanju privrede i poboljšanju životnog standarda građana. Uz pravilno usmeravanje resursa i fokus na ključne sektore, Srbija ima potencijal da ostvari značajne ekonomske uspehe u budućnosti.