Dana 11. studenog, u povodu Dana primirja u Prvom svjetskom ratu, u veleposlanstvu Srbije u Bruxellesu održana je projekcija dokumentarnog filma „Golgota Srbije“. Na projekciji su bili prisutni predstavnici diplomatskih zajednica, kao i srpske dijaspore u Belgiji. Događaj su organizirali veleposlanik Srbije u Belgiji Aleksandar Tasić, veleposlanik Srbije pri EU Danijel Apostolović i veleposlanik Srbije pri NATO-u Branimir Filipović.
Prije same projekcije filma, veleposlanik Tasić započeo je svoje obraćanje minutom šutnje za žrtve tragedije u Novom Sadu. Film je dokumentarni film snimljen za vrijeme Kraljevine Jugoslavije. Prvotno prikazan kao nijemi film 1930. godine, kasnije je prepravljen na temelju filmskog materijala o Srbiji prikupljenog iz svjetskih arhiva, ali i dodatnih scena snimljenih kako bi se prikazao prijelaz vojske i naroda preko Albanije 1915. godine, život u okupiranoj Srbiji, kao i oslobođenje Niša i Beograda te ulazak pobjednika u razorenu prijestolnicu.
Dokumentarističke snimke napravio je Stevan Mišković, a sudjelovanje vojske u snimanju 1929. godine osigurao je ministar vojske general Stevan Hadžić. Film je ozvučen glazbom skladatelja Milenka Živkovića i nizom poznatih patriotskih melodija, a događaji su objašnjeni kroz natpise scenarista Stanislava Krakova.
„Golgota Srbije“ prikazuje strahote koje je srpski narod pretrpio tijekom Prvog svjetskog rata, posebno tijekom povlačenja preko Albanije. Film donosi snažnu poruku o hrabrosti i patnjama koje su preživjeli srpski vojnici i civilno stanovništvo. Ova projekcija u Ambasadi Srbije u Briselu bila je prigoda da se sjetimo i odamo počast žrtvama rata te da se podsjetimo na važnost mira i pomirenja među narodima.
Prvi svjetski rat bio je jedan od najkrvavijih sukoba u povijesti čovječanstva, u kojem je sudjelovalo više od 30 zemalja i u kojem je poginulo oko 20 milijuna ljudi. Srbija je u tom ratu odigrala važnu ulogu, boreći se hrabro i odlučno za svoju slobodu i neovisnost. Mnogi srpski vojnici izgubili su živote braneći svoju zemlju od neprijatelja, a „Golgota Srbije“ je samo jedan od mnogih načina kako se pokušava sačuvati sjećanje na njih i njihovu žrtvu.
Ovaj film nije samo povijesni dokument, već i podsjetnik na važnost čuvanja mira i solidarnosti među narodima. Prikazuje nam kako su se ljudi suočili s najtežim iskušenjima tijekom rata te kako su zajedničkim naporima uspjeli preživjeti i izgraditi bolju budućnost. Povijest nas uči da se ratovi ne smiju zaboraviti, ali da se moramo truditi da se nikada više ne ponove.
U današnjem svijetu, obilježavanje Dana primirja u Prvom svjetskom ratu ima poseban značaj. To je prilika da se prisjetimo svih onih koji su dali svoje živote u borbi za slobodu i mir, te da se obnovimo svoju posvećenost izgradnji boljeg i pravednijeg svijeta za sve. Kroz ovakve događaje i projekcije filmova poput „Golgota Srbije“, možemo naučiti iz prošlosti i izgraditi bolju budućnost za sve nas.