Litijum je strateški najvažniji materijal u energetskoj tranziciji, a projekat „Jadar“ u Srbiji može značajno smanjiti zavisnost Evrope od litijuma, istovremeno stvarajući lokalnu dodatnu vrednost. Florijan Anderhuber, direktor za energiju i klimu u Evropskom udruženju za rudarske industrije, metale i minerale „Euromines“, naglasio je važnost primene najboljih dostupnih tehnologija za rudarenje i preradu kako bi se zadovoljile potrebe Evrope.
Anderhuber je istakao da je rudarstvo u Evropi povezano sa visokim standardima zaštite životne sredine i društvene odgovornosti, te da projekat „Jadar“ može pokazati da rudarstvo može biti održivo i odgovorno, stvarajući radna mesta, štiteći biodiverzitet i privlačeći investicije.
On je također naglasio važnost transparentnosti u procesu otvaranja rudnika, te je istakao da kompanije trebaju delovati u skladu sa strogim zakonima i propisima koji se odnose na zaštitu životne sredine. Pravni okvir u EU je vrlo strog što se tiče kvaliteta vode, smanjenja uticaja na zemljište, biodiverziteta i ublažavanja klimatskih promena, a projekti van EU takođe moraju poštovati iste standarde.
Anderhuber je zaključio da je važno da se rudarski projekti sprovode uz stroge obaveze zaštite životne sredine, kako bi se osiguralo da nema štete po ljude i okolinu. Osnovni cilj je zaštita planete i osiguranje prosperiteta i visokog kvaliteta života za sve.