Stefano Benaco, fotograf i maketar, autor je izložbe „Dužnost sećanja: Arhitektonske makete; nasukane olupine: fotografije i slike“, koja će se zatvoriti sutra u Italijanskom institutu za kulturu.
Benaco je izjavio da je neobično da se dva umjetnika poput njega i njegovog prijatelja slikara Tonina Mauricija okupljaju i stvaraju sinergiju kako bi predstavili iste predmete, ali s različitim osjećajem.
Izložba koja je otvorena u Italijanskom institutu za kulturu od 20. svibnja do 20. lipnja predstavila je, s jedne strane, 22 makete povijesnih zgrada poput rimske Koloseuma i katedrale Notre Dame u Parizu.
Umetnik je radio makete zgrada od drveta, kartona i reznih materijala, među kojima su bila i Hram Svetog Save i kula Gardoš, jer je želio ponuditi „Beograđanima neke stvari koje dobro poznaju“.
Pored toga, izložba je donijela i 23 Benacovih fotografija brodskih olupina koje su bile nasukane diljem svijeta, na temelju kojih je Mauricio stvorio svoje slike.
Benaco je započeo plovidbu Sredozemljem, Atlantikom i Tihim oceanom od 14 godine, a smatrao je važnim prikazati kakav je život na moru i stoga napisao nekoliko knjiga o mornarima.
Kasnije je došao na ideju da radi fotografije nasukanog brodskog olupina, jer smatra da su to „simboli života, a ne smrti“.
Preputujući 25 zemalja u Africi, Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi i Australiji, autor je fotografirao ukupno 450 olupina.
Benaco je naglasio da slične predmete, poput olupina, on vidi kao fotograf, dok Tonino kao slikar, što je postavljeno jedno pored drugog na izložbi. Postavka je zanimljiva jer posjetitelji nisu navikli vidjeti isti predmet interpretiran na dva različita načina od strane dvaju umjetnika.
Govoreći o nazivu izložbe „Dužnost sećanja“, istaknuo je važnu obavezu prema arhitektima i graditeljima predstavljenih crkava, sinagoga, džamija i drugih zdanja, ali i brodova.
Benaco je rekao da kada imate 20 godina, ne razmišljate previše o dužnosti sjećanja, ali kad dođete do određene dobi, shvaćate koliko je to važno.
Prema njegovim riječima, makete prikazuju ono što posjetitelji tih zdanja često ne vide.
Na izložbi se mogu vidjeti makete zgrada poput Konstantinovog slavoluka i bazilike Svetog Petra u Rimu, Sofijske sinagoge ili Kastela Del Monte na jugu Italije. Za izradu svake makete potrebno je oko dva mjeseca rada.
Benaco je objasnio da kad gledate Hram Svetog Save s ulaza, ne vidite koliko je veličanstven, kao kad gledate odozgo.
Izložbu prate katalozi maketa i slika i fotografija, a umjetnik je istaknuo zahvalnost ambasadoru Italije Luki Goriju, direktoru Italijanskog instituta Robertu Ćinkoti, Dušanu Triundiću na planovima zgrada, i drugima.