Electricite de France (EDF), nacionalna elektroprivredna kompanija, suočava se sa zahtevima da ubrza redovne remonte svojih nuklearnih postrojenja i što pre ih vrati na mrežu. Ova situacija dolazi usred očekivane najhladnije zime u Evropi, što dodatno komplikuje već i onako tešku energetsku krizu koja pogađa čitav kontinent.
Francuska ministarka ekologije, Barbara Pompili, izjavila je da je zatražila od izvršnog direktora EDF-a da ubrza proces ponovnog pokretanja nuklearnih reaktora, koji su prvobitno planirani za sredinu januara. Ova odluka je doneta u cilju prevencije „energetskog kolapsa“ koji preti Evropi. „Pitala sam zaposlene u EDF-u da rade na ponovnom pokretanju nuklearnih reaktora ranije nego što je planirano, kako bismo bili spremni za eventualne nestašice električne energije“, istakla je Pompili.
Energetska kriza u Francuskoj dodatno je otežana obustavom održavanja nekih od najvažnijih proizvodnih kapaciteta. Ovo je rezultiralo najvišim cenama struje u istoriji zemlje, što dodatno opterećuje građane i privredu. S obzirom na to da se već bore sa visokim računima za električnu energiju, najnovije vesti su izazvale dodatnu zabrinutost među potrošačima koji se plaše mogućih restrikcija struje tokom zime.
Ministarka Pompili naglasila je da se restrikcije mogu izbeći samo ako se reaktori ponovo pokrenu pre predviđenog roka. Francuska vlada je već postigla dogovore sa nekim kompanijama o smanjenju proizvodnje struje u vršnim satima, u zamenu za finansijsku naknadu. „Ukoliko dođe do ekstremno niskih temperatura, Francuska je sposobna da umanji napon koji se isporučuje potrošačima, što će biti jedva primetno“, dodala je Pompili.
Trenutno je više od četvrtine EDF-ovih nuklearnih reaktora obustavilo proizvodnju, što je neuobičajeno visoko za ovo doba godine. Pandemija COVID-19 poremetila je program održavanja, što je dovelo do dodatnih obustava rada dva reaktora iz bezbednosnih razloga. Francuska ima ukupno 56 nuklearnih elektrana, a trenutni manjak energije od 11.000 MWh/h pokriva se uvozom po nezabeleženim cenama.
Na berzi električne energije, vršni sati za januar 2022. godine trgovali su se po neverovatnih 1200 evra po megavat-satu, a sa dolaskom zime očekuje se dalji rast cena. Ova situacija stvara dodatne pritiske na potrošače koji su već suočeni sa nezapamćenim troškovima.
Francuska vlada preduzima mere kako bi sprečila širenje krize. Prema rečima ministarke Pompili, vlada je spremna da interveniše kako bi obezbedila stabilnost snabdevanja energijom, ali je važno da se reaktori vrate na mrežu što je pre moguće. „Ovo je ključni trenutak za našu energetsku bezbednost“, naglašava Pompili.
S obzirom na sve veće izazove u oblasti energetike, Francuska se suočava sa teškim odlukama koje će oblikovati budućnost njenog energetskog sektora. U svetlu očekivanih niskih temperatura i potencijalnih nestašica, važno je da se preduzmu svi mogući koraci kako bi se obezbedila sigurnost snabdevanja električnom energijom.
Ova situacija će zasigurno uticati na svakodnevni život građana, ekonomiju, ali i na buduće energetske politike zemlje. Kako se zima bliži, pritisak na EDF i francusku vladu raste, a rešenja moraju biti brza i efikasna kako bi se izbegle ozbiljne posledice po društvo i privredu.