Gde i kako dobiti besplatnu pomoć

Stefan Nikolić avatar

Krajem 20. veka, HIV je bio doživljavan kao najsmrtonosnija infekcija, koja je izazivala strah i stigmu među ljudima. S obzirom na napredak medicine i savremeno lečenje, HIV danas više ne predstavlja istu pretnju kao nekada. U Srbiji se procenjuje da oko tri hiljade ljudi leči od HIV-a, dok se pretpostavlja da barem još hiljadu ne zna svoj status.

Bratislav Prokić iz Udruženja „Potent“ ističe da se kvalitet života osoba zaraženih HIV-om značajno poboljšao zahvaljujući inovativnim tretmanima i edukaciji. On naglašava kako ne bi trebalo čekati pojavu simptoma kako bi se testirali na HIV. „Većina zaraženih osoba ne pokazuje nikakve simptome“, dodaje on. Čak i kada se simptomi pojave, obično su slični gripu i brzo prolaze, što može odložiti otkrivanje infekcije na duži vremenski period.

Prokić upozorava na značaj svesti o riziku, posebno u kontekstu seksualnih odnosa. Preporučuje da svaka osoba koja je seksualno aktivna jednom godišnje uradi test na HIV, dok bi oni koji često imaju nezaštićene odnose ili menjaju partnere trebali da se testiraju češće. „Jedan seksualni odnos bez zaštite sa osobom čiji HIV status ne znamo treba da nas zabrine“, ističe on.

Jedna od ključnih informacija koju Prokić deli jeste da, kada osoba sa HIV-om uzima terapiju, virus postaje nedetektabilan, što znači da ne može da se prenese. „Mi više ne možemo da detektujemo virus nakon četiri do šest meseci uzimanja terapije, što je jedna tableta, jednom dnevno“, objašnjava on i dodaje da je „najsigurniji partner onaj koji ima HIV, za razliku od osobe koja ne zna svoj status“.

Međutim, problem se javlja kada u partnerskim odnosima dođe do prevare, što može rezultirati neočekivanim zaražavanjem. Uprkos ovim napretcima, stigma i predrasude prema osobama sa HIV-om i dalje postoje. „Percepcija HIV-a je povezana sa strahom i krivicom; često se smatra da je osoba nemoralna ili da je niže društvene klase“, naglašava Prokić.

Sa medicinskog aspekta, on ističe da HIV više nije problem jer osobe sa HIV-om mogu živeti jednako dugo kao i osobe bez virusa, ali im predrasude društva zadaju emocionalne i socijalne teškoće. U tom smislu, važno je nastaviti sa edukacijom i borbom protiv stigmatizacije.

Gde se testirati na HIV? Prokić naglašava da u Srbiji postoji 23 Zavoda i Instituta za javno zdravlje gde svakog dana besplatno i anonimno možete uraditi test. U njegovom udruženju rade brzi testovi koji su gotovi za 20 minuta. „Zahvaljujući projektima Ministarstva zdravlja u različitim organizacijama, testiranje je pristupačno i lako dostupno“, dodaje on.

Nakon saznanja o statusu, osoba ima priliku da razgovara sa nekim ko ima HIV i može se obratiti Infektivnoj klinici radi besplatne terapije. „Terapija je podjednako savremena kao da se lečite bilo gde u svetu“, zaključuje Prokić u razgovoru za Euronews Srbija.

U svetlu svih ovih informacija, važno je naglasiti da se stigma i predrasude prema osobama zaraženim HIV-om moraju prevazići kroz edukaciju i otvorene razgovore. S obzirom na medicinske napretke, HIV više ne mora biti smrtna presuda, već stanje koje se može kontrolisati i sa kojim se može živeti punim životom. Stoga, tests i znanje o vlastitom HIV statusu postaju ključni za unapređenje kvaliteta života i smanjenje rizika od prenosa virusa.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije