Članica delegacije Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, Snježana Novaković-Bursać, izjavila je danas da je glasala protiv podrške za prijem tzv. Kosova u SE. Upućuje da je to učinila u ime BiH, odražavajući status tzv. Kosova u odnosu na BiH, ali i zbog kršenja ljudskih prava na tzv. Kosovu. Novaković-Bursać naglašava da BiH nije priznala nezavisnost Kosova i da postoje brojne činjenice koje dokazuju masovna kršenja ljudskih prava na Kosovu.
Odbor za političke poslove Parlamentarne skupštine Saveta Evrope prihvatio je izveštaj izvestioca Dore Bakojani, koji preporučuje da se tzv. Kosovo primi u Savet Evrope. Novaković-Bursać ističe da je njeno glasanje zasnovano na činjenicama o kršenju ljudskih prava na Kosovu, kao i na principima zdravog razuma.
„Bosna i Hercegovina nije priznala nezavisnost Kosova i na bazi te činjenice i na bazi mnogobrojnih činjenica da se na Kosovu masovno krše sva moguća ljudska prava, ali i na osnovu zdravog razuma“, navela je Novaković-Bursać za Klix.ba.
Ova odluka je izazvala žestoku raspravu u Parlamentu, sa nekim zastupnicima izražavanjem podrške, dok su drugi izrazili zabrinutost zbog stanja ljudskih prava na Kosovu. Argumenti su se uglavnom vrtjeli oko nedostatka napretka u poboljšanju situacije na terenu, kao i nedostataka u poštovanju prava manjina.
Nepriznavanje Kosova od strane Bosne i Hercegovine stavlja ih u specifičan položaj kada je reč o pitanju prijema tzv. Kosova u Savet Evrope. Nakon ove odluke, mogu se očekivati dalje političke rasprave i akcije kako bi se odgovorilo na pitanje o tome kako se dalje nositi s ovim pitanjem.
Očekuje se da će se ova tema nastaviti pratiti i u narednim sednicama Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, a mogući koraci u vezi sa primanjem Kosova mogu imati široke posledice po region. Stav Bosne i Hercegovine i njenih predstavnika u PSSE će biti od velikog značaja u donošenju konačne odluke o prijemu Kosova.
Predstavnici BiH moraju pažljivo razmotriti sve aspekte ovog pitanja, uključujući političke, pravne i moralne implikacije, pre nego što donesu konačnu odluku o podršci za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope. Odluka ove vrste zahteva veoma pažljivo sagledavanje svih relevantnih činjenica i okolnosti pre nego što se donese.
Izjava Snježane Novaković-Bursać o njenom glasanju protiv podrške za prijem Kosova u Savet Evrope odražava duboke zabrinutosti zbog stanja ljudskih prava na Kosovu i nedostatka napretka u rešavanju tih problema. Njen stav odražava čvrstu odlučnost da se ne pristane na prijem Kosova dok se ne reše ovi ključni problemi.
Tokom rasprave u Parlamentu, bilo je jasno da postoje različita mišljenja o ovom pitanju i da političari imaju različite stavove o tome kako se treba dalje nositi sa pitanjem Kosova i njegovog potencijalnog prijema u Savet Evrope. Ova situacija zahteva dalju pažnju i analizu kako bi se pronašao najbolji mogući put u vezi sa ovim pitanjem.
Konačna odluka o prijemu Kosova u Savet Evrope će imati široke posledice po region i može uticati na dalje političke odnose i stabilnost u regionu. Stoga je od velike važnosti da sve zemlje članice Parlamentarne skupštine Saveta Evrope pažljivo razmotre sve aspekte ovog pitanja pre nego što donesu konačnu odluku.
U zaključku, ova tema ostaje aktuelna i zahteva dalju pažnju i analizu kako bi se pronašao najbolji mogući put u vezi sa pitanjem prijema Kosova u Savet Evrope. Stav Bosne i Hercegovine će imati ključnu ulogu u odlučivanju o ovom pitanju i očekuje se da će biti daljih rasprava i akcija kako bi se donela konačna odluka.