Požari u Koloradu postaju sve razorniji pa su šumari počeli koristiti gljive kako bi smanjili rizik od požara. Iverje i trupci drveta koji su ostali nakon seče stabala predstavljaju veliku opasnost od požara, a skupo je i vremenski zahtjevno njihovo uklanjanje. Zato su šumari u okolini grada Boldera odlučili iskoristiti moć gljiva kako bi se riješili tog problema.
Aron Kropli, šumar iz Boldera, istaknuo je da su donirane komade drva koristili za projekte inokulacije, odnosno kako bi gljive pomogle u kontroli širenja požara. U mikološkom centru „Boulder Mushroom“ osnivač Zek Hedstrom istražuje načine kako lokalne divlje gljive mogu pomoći u sprečavanju požara. Kroz laboratorijski rad, izoliraju se kulture gljiva te proučavaju načini njihove primjene.
Gljive imaju značajnu ulogu u obnovi šumskih područja nakon požara. Naime, one pomažu biljkama da dijele vodu i hranjive tvari te imaju ključnu ulogu u stabilizaciji izgorjelih područja. Da bi se proizvela dovoljna količina gljiva za obnovu šume, tim Hedstroma dodaje male doze njihovog micelija u stotine vreća s mješavinom za sadnju. Na taj način, gljive postaju spremne za smanjenje širenja požara.
U području Evergrina, gomile komadića drveta predstavljaju veliku opasnost od požara, a šumar Džef Revedž koristi lokalne divlje gljive kako bi ubrzao proces raspadanja iverja. Revedž ističe da je uz pomoć divljih gljiva uspio ubrzati prirodne procese te smanjiti rizik od požara za više od 10 puta. Ključno je, ističe on, koristiti lokalne gljive kako bi se izbjegle invazivne vrste. Ukoliko se posao dobro obavi, rezultat je materijal koji je malo vjerojatno da će izgorjeti te prirodan miris koji odaje divnost zemlje.
Napredak u korištenju gljiva u sprečavanju šumskih požara daje nadu da će u budućnosti moći pomoći u zaštiti šuma od vatrene stihije te spasiti mnoge prirodne ekosustave. Naučnici se nadaju daljnjem unapređenju njihovog rada kako bi pomogli svima koji su u opasnosti od šumskih požara.