GOOGLE SPUŠTA REJTING SAJTOVA KOJI PRENOSIT-UVIJE UZETNO LAŽNE VIJESTI I FOTOGRAFIJE
MONTN VJU, BRISEL – Google je počeo primjenjivati dugo najavljivanu politiku spuštanja rejtinga sajtova na njihovom pretraživaču koji prenose lažne vijesti, dezinformacije i misinformacije, saopšteno je na sajtu ove globalne kompanije.
U avgustu su proširili ovu politiku i na fotografije koje sadrže lažne sadržaje, poput eksplicitnih fotografija izrađenih s ciljem obmanjivanja, prevare ili nudeći lažan sadržaj.
Podsjećanja radi, u EU je nedavno stupio na snagu zakon koji od velikih internet platformi zahtijeva da uvedu odjeljenja za suzbijanje štetnih sadržaja. Osim lažnih vijesti i dezinformacija, novi Zakon o digitalnim uslugama EU traži od velikih platformi da rade na zaštiti djece i omladine od štetnih sadržaja, suzbijaju online prevare korisnika, te transparentno objašnjavaju politiku ciljanog oglašavanja prema korisnicima i korištenje njihovih privatnih podataka.
Kao što je slučaj, i u EU regulacije se smatraju kao globalnom silom i svi noviteti u ovoj oblasti se prihvataju od strane velikih platformi i globalnih kompanija.
U Google-u objašnjavaju da su već počeli s derangiranjem sajtova, a nova mjera koja je u primjeni od 1. avgusta, odnosi se na fotografije. Nova mjera će se, kako kažu, odnositi na dvije važne komponente. Jedna se odnosi na efikasniji način prijavljivanja štetnih sadržaja, a druga na spuštanje rejtinga sajtova koji su ocijenjeni kao prenosioci štetnih fotografskih sadržaja. To praktično znači da će takve stranice biti izlistane znatno niže u rezultatima pretraživanja, što znači da će biti teže pronaći te sajtove na internetu.
„Stoga degradiramo veb-stranice koje su primile veliki broj prijava za uklanjanje zbog lažnih eksplicitnih fotografija. Ovaj pristup dobro funkcioniše za druge vrste štetnog sadržaja, a naše testiranje pokazuje da će to biti odličan način za smanjenje lažnih eksplicitnih sadržaja u rezultatima pretraživanja“, kažu u kompaniji.
U Google-u dalje navode da se svakog dana stvara ogromna količina novih sadržaja, a najbolja zaštita protiv štetnih sadržaja je izgraditi sustav pretraživanja koji će kvalitetne informacije staviti na vrh rezultata pretraživanja.
„Uvodimo ažuriranja rangiranja koja će smanjiti eksplicitni lažni sadržaj u mnogim pretrazivanjima. Za upite koji konkretno traže eksplicitan sadržaj i uključuju imena ljudi, nastojat ćemo prikazati visokokvalitetan, neeksplicitan sadržaj – poput relevantnih medijskih članaka, ako su dostupni. Ažuriranja koja smo napravili ove godine smanjila su izloženost eksplicitnim rezultatima slika na ovim vrstama upita za više od 70 odsto. S ovim promjenama, uticaj lažne kreiranih fotografija bit će sveden na minimum, a ljudi će moći čitati o njima umjesto da vide stranice sa stvarnim lažnim sadržajem koje su napravljene bez odobrenja“, ističu u Google-u.
U Regulatornoj agenciji za komunikacije su nas uputili na Savjet ministara BiH o svim pitanjima koja bi se odnosila na eventualnu pripremu novog zakonskog okvira kroz koji bi se BiH prilagodila evropskim normama.
Objašnjavaju da je Agencija, u skladu s zaključcima Kolegijuma za evropske integracije iz maja ove godine, u junu dostavila Direkciji za evropske integracije BiH listu pitanja za eksplanatorni skrining sa Evropskom komisijom koji se odnosi na Poglavlje 10 – Informaciono društvo i mediji.
„U okviru ovog pregovaračkog poglavlja Agencija je posebno zainteresovana da se u okviru eksplanatornog skrininga, pored ostalog, u narednom periodu jasno definišu obaveze BiH, kao zemlje sa kandidatskim statusom, i u primjeni EU Akta o digitalnim uslugama, Evropskog akta o slobodi medija i Akta o digitalnom tržištu“, pojasnili su u „Nezavisnim novinama“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.