Najnovije otkriće Cybernews tima ukazuje na zabrinjavajuću praksu Google-a koja omogućava da se neprekidno prenose podaci sa telefona na Google servere bez znanja korisnika. Istraživački tim je izvršio testiranje na novom Pixel 9 Pro XL telefonu sa novim Google nalogom i standardnim podešavanjima, te utvrdio da uređaj šalje podatke Google-u svakih 15 minuta, uključujući lokaciju, adresu e-pošte, broj telefona i druge korisne informacije.
Tim Cybernewsa je istaknuo da je telefon pokušavao preuzeti i pokrenuti novi kod, što može predstavljati ozbiljan sigurnosni rizik za korisnike. Iako je rutovan telefona onemogućio neke funkcije i podaci nisu bili potpuni, istraživači su zabrinuti za sigurnost i privatnost korisnika.
U izvještaju se također navodi da većina korisnika ostavlja podrazumijevana podešavanja u aplikacijama i browserima, te je imperativ da ove aplikacije pruže adekvatnu zaštitu podataka. Međutim, to nije bio slučaj sa testom koji je sproveden na Pixel 9 Pro XL telefonu.
Ovo novo otkriće svakako će alarmirati korisnike koji su zabrinuti za svoju privatnost i sigurnost podataka na svom telefonu. Google je već pod pritiskom zbog nedostatka transparentnosti u vezi sa sabiranjem podataka korisnika, a nova saznanja Cybernews tima samo dodatno postavljaju pitanja o sigurnosti na najpopularnijim Android uređajima.
Korisnici se pozivaju da budu oprezni i da provjere svoja podešavanja privatnosti i sigurnosti na svojim telefonima kako bi smanjili rizik od špijuniranja i neovlaštenog prikupljanja podataka. Uz to, preporučuje se korištenje sigurnih sertifikata kako bi se osigurala enkripcija komunikacije i zaštita podataka od neovlaštenog pristupa.
Google nije još uvijek izdao zvanično saopćenje u vezi sa ovim otkrićem, ali se očekuje da će reagovati na najnovije informacije o praksi prikupljanja podataka sa telefona korisnika. S obzirom na zabrinutost korisnika u vezi sa sigurnošću i privatnošću podataka, Google će morati da preduzme konkretne korake kako bi osigurao veći stepen transparentnosti i zaštite podataka korisnika.
U međuvremenu, savjetuje se korisnicima da budu oprezni prilikom dijeljenja ličnih informacija putem svojih telefona i da redovno provjeravaju svoje postavke privatnosti i sigurnosti kako bi smanjili rizik od špijuniranja i neovlaštenog prikupljanja podataka. Važno je da korisnici budu informisani o praksama prikupljanja podataka i da preduzmu mjere za zaštitu svoje privatnosti na svojim uređajima.
Ukoliko se otkrije da praksa prikupljanja podataka od strane Google-a predstavlja ozbiljan sigurnosni rizik za korisnike, moguća su dalja istraživanja i akcije regulatornih tijela kako bi se osigurala zaštita privatnosti i sigurnosti podataka korisnika. Ovo novo otkriće će sigurno dodatno podići svijest o važnosti zaštite ličnih podataka i očuvanja privatnosti u digitalnom dobu.