Grad Novi Sad prepoznat je i izvan granica zemlje kao lokalna samouprava koja vodi odgovornu socijalnu politiku i kontinuirano je unapređuje uvodeći nove vrste i proširujući obim usluga za građane kojima je pomoć najpotrebnija, kao i usluge dodatne podrške za osobe sa smetnjama i poteškoćama u razvoju i invaliditetom.
Tokom prethodnih dvanaest godina, snažan privredni rast i razvoj, kao i finansijska stabilnost, uticali su na to da svake godine povećavamo budžetska izdvajanja za usluge socijalne zaštite. Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić istakao je da je jedan od primera uspešne usluge personalne asistencije gde korisnici imaju personalne asistente 24 sata, sedam dana u nedelji. Takođe, proširena je i usluga ličnog pratioca u sistemu obrazovanja, gde se naknada troškova isplaćuje ne samo za vreme provedeno u školi, već i tokom raspusta i za aktivnosti učenika u zajednici.
Grad Novi Sad je podržao inicijativu roditelja dece sa autizmom okupljenih oko jednog udruženja, obezbedivši im adekvatni poslovni prostor. Ovo je rezultiralo otvaranjem prvog socijalnog preduzeća u gradu, gde zaposleni od praznih paklica cigareta prave papir koji ima široku upotrebu. Pored toga, Grad izdvaja preko 880 miliona dinara za usluge socijalne zaštite koje pruža škola „Milan Petrović“, Gerontološki centar, Centar za socijalni rad Novi Sad, Dom u Veterniku, Dečije selo u Sremskoj Kamenici i druge ustanove.
S obzirom da je nedavno Zakonom prvi put prepoznata kategorija boraca, Grad Novi Sad je odmah krenuo da radi na poboljšanju statusa tih ljudi. Omogućeno im je umanjenje računa Informatike, povlastice u gradskom prevozu, parkiranju, ulazu na Štrand i bazene na SPENS-u, usluge Gradske biblioteke i još mnogo toga. Članovima boračkih udruženja sa teritorije Novog Sada će prvi put biti omogućeno da o trošku Grada idu na klimatsko-terapijski oporavak i odmor. Takođe, pokrenuta je procedura za osnivanje Saveta boraca na gradskom nivou kako bi se zajedno radilo na poboljšanju njihovog statusa i života u gradu.
Grad Novi Sad se posebno angažuje u pružanju podrške osobama sa fizičkim i mentalnim poremećajima, te je usvojen evropski model deinstitucionalizacije koji zahteva saradnju javnih ustanova sa roditeljima i udruženjima građana iz oblasti socijalne zaštite. Trenutno, Grad obezbeđuje sredstva za čak 500 ličnih pratilaca, što je najviše u državi u odnosu na broj stanovnika.
U zaključku, Grad Novi Sad se ističe kao primer dobre prakse u oblasti socijalne politike i pružanja podrške najugroženijim grupama stanovništva. Kontinuirano unapređenje usluga i introdukcija novih programa pokazuju posvećenost lokalne samouprave u stvaranju boljih uslova za sve građane, posebno za one koji su u najtežoj situaciji.