Grupa ABBA zatražila od Trampa da ne koristi njihovu muziku na skupovima

Marijana Petrović аватар

Švedska pop grupa ABBA danas je zatražila od bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa da prestane da koristi njihovu muziku na predizbornim skupovima. Diskografska kuća grupe potvrdila je da su njihovi hitovi korišćeni na Trampovom mitingu u Minesoti, gde su puštene pesme poput „The Winner Takes It All“ i „Money, Money, Money“. Međutim, ABBA nije jedina grupa koja ne želi da se njihova muzika koristi u političke svrhe, jer su se i Selin Dion, Foo Fighters, i drugi umetnici pobunili protiv Trampa i njegovog tima.

Pevačica Selin Dion osudila je upotrebu pesme „My Heart Will Go On“ u Trampovoj kampanji, dok je rok grupa Foo Fighters najavila da će donirati honorare od neovlašćenog korišćenja njihovih pesama u kampanji Kamale Haris, demokratske kandidatkinje. Trampov tim je čak izbrisao snimak na kojem se vidi kako predsednički kandidat izlazi iz aviona uz pesmu „Freedom“ od Bijonse, ali su Bijonseini predstavnici kritikovali ovaj potez. Međutim, nisu se oglasili kada je istu pesmu koristila Kamala Haris u svojoj kampanji.

Ovo nije prvi put da su izvođači osudili političare zbog neovlašćene upotrebe njihovih pesama. Tokom prethodnih kampanja, Adel, Aerosmith i Guns N’ Roses takođe su bili nezadovoljni time što su njihove pesme korišćene bez dozvole. Ova situacija postavlja pitanje o odgovornosti političara i njihovih timova kada je reč o korišćenju muzike u javnom prostoru, posebno u kampanjama gde javno puštanje pesama može imati veliki uticaj na percepciju javnosti o političarima.

ABBA je jedna od najpopularnijih grupa širom sveta, koja je osnovana 1972. godine u Švedskoj. Grupa je poznata po hitovima kao što su „Dancing Queen“, „Mamma Mia“ i „Gimme! Gimme! Gimme!“. Njihova muzika je prepoznatljiva po zaraznim melodijama, harmonijama i nezaboravnim tekstovima. ABBA je prodala preko 200 miliona nosača zvuka širom sveta i ostala jedan od najuspešnijih muzičkih sastava svih vremena.

Osim muzike, ABBA je poznata i po svom vizuelnom identitetu, sa prepoznatljivim kostimima i stilom koji je postao ikoničan simbol pop kulture. Grupa je osvojila brojne nagrade i priznanja tokom svoje karijere, uključujući i pobedu na Eurosongu 1974. godine sa pesmom „Waterloo“. Pored toga, ABBA je imala uspešnu karijeru i van muzičke scene, sa brojnim proizvodima i suvenirima koji nose njihov brend.

Činjenica da se ABBA pridružila drugim izvođačima u osudi Trampove kampanje pokazuje da muzičari žele da zaštite svoje umetničko delo od političke manipulacije. U današnjem digitalnom dobu, gde svaka pesma može biti dostupna na internetu u sekundi, važno je da umetnici imaju kontrolu nad tim kako se njihova muzika koristi. Neovlašćeno korišćenje pesama može dovesti do negativne percepcije i odvraćanja publike od umetnika, što može imati dugoročne posledice po karijeru izvođača.

Švedska grupa ABBA i ostali umetnici zaslužuju poštovanje i zaštitu njihovog autorskog prava, kako bi mogli da nastave da stvaraju kvalitetnu muziku koja doprinosi kulturnom i umetničkom životu širom sveta. Političari i njihovi timovi trebalo bi da budu svesni značaja ovog pitanja i da poštuju prava umetnika, kako bi se očuvala integritet i autentičnost muzičke industrije. U suprotnom, situacije poput ove mogu dovesti do novih kontroverzi i sukoba između političara i umetnika, što nije u interesu ni jedne strane.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije