Najnoviji podaci pokazuju porast isporuka ruskog gasa u EU
Prema najnovijim podacima, isporuke ruskog gasa u EU porasle su za skoro četvrtinu u prvoj polovini godine u odnosu na isti period prethodne godine. Ovaj porast izazvao je reakciju poslanika holandskog parlamenta koji su se obratili pismom ministru spoljnih poslova ističući da je ruski cevni gas jeftiniji od tečnog LNG-a koji u EU isporučuju SAD i drugi proizvođači. Smatraju da ovakav trend ometa napredak ka stabilnijim investicijama u održive alternative ruskom gasu.
Pre sukoba u Ukrajini, godišnje isporuke gasa iz Rusije u EU su iznosile oko 155 milijardi kubnih metara, uglavnom putem cevovoda. Iako su sankcije koje je Brisel uveo protiv Rusije do sada bile usmerene na druge oblasti, neke članice EU dobrovoljno su zaustavile uvoz ruskog gasa, među kojima su Poljska, Bugarska, Finska, Holandija i Danska. Ipak, nekoliko zemalja, uključujući Austriju, Slovačku, Češku i Italiju, i dalje uvoze ruski gas.
Uskoro ističe petogodišnji sporazum između „Gasproma“ i ukrajinskog operatera, a Ukrajina je najavila da neće produžavati ovaj ugovor. EU planira potpuno eliminisati uvoz ruskog gasa do 2027. godine. Ruski gas u Evropu stiže i preko „Turskog toka“, koji snabdeva i Srbiju.
Prema podacima Foruma zemalja izvoznica gasa, izvoz ruskog gasa u zemlje EU putem cevovoda porastao je za 24 odsto u prvih šest meseci 2024. u odnosu na isti period prethodne godine. Nedavno izveštavanje „Rojtersa“ ukazuje da su isporuke u junu porasle za gotovo 23 procenata u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
U ovom trenutku, situacija sa isporukom ruskog gasa u EU ostaje kompleksna, sa različitim zemljama koje rešavaju svoje stavove o ovoj temi. I dok neke članice EU nastavljaju sa uvozom ruskih energenata, druge traže alternativne izvore i posvećuju se održivim opcijama. Ovo pitanje će verovatno nastaviti da bude predmet rasprave u narednom periodu, dok se nastavlja tranzicija ka energetskoj nezavisnosti i održivim izvorima energije u Evropi.