Hrvati kao da nemaju svojih problema, pa ne samo da malo-malo zabadaju nos u naše dvorište, već se sve više mešaju u unutrašnje prilike u Srbiji. Tako su danas pojedini hrvatski mediji počeli da kao baba Vange predviđaju šta Srbiju čeka i prizivaju nam rat na Sretenje – Dan državnosti Srbije. Jutarnji.hr je za 15. februar pod naslovom „Srbija je u totalnoj ekstazi, ali Vučić neće otići dragovoljno: Prosvjedi ulaze u kritičnu fazu, krucijalni datum – 15. veljače!“ najavio „studentski kumulativni, krucijalni krešendo“ na jedan od najvećih srpskih praznika.
Međutim, ni to im nije dovoljno, već indirektno prizivaju rat na ulicama Beograda i Srbije, napominjući da će toga dana i „režim“, kako ga nazivaju, organizovati velike demonstracije. Pritom, savetuju studente da politizuju svoju revoluciju, kako Hrvati nazivaju studentski protest u Srbiji, kako se on ne bi ugasio.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić više je puta isticao umešanost Zagreba u planove srpske opozicije da destabilizuju našu zemlju, a ovo je još jedan dokaz. Vučić, komentarišući podršku studentskim protestima u Srbiji iz regiona, istakao je da je interes Hrvatske, kao i Mila Đukanovića, Aljbina Kurtija i mnogih u Sarajevu, pad vlasti u Srbiji.
On je ukazao na to da srpskim studentima nije uvek dozvoljen ulaz na fakultet, čak i kada pokažu indeks, zato što nisu na „dobroj strani“. S druge strane, hrvatskim članovima nevladinih organizacija, koji su, kako je naveo, lagali Srbiju, bilo je omogućeno da ulaze na fakultete.
Vučić je naglasio da to nije ništa strašno i da govori o uplivu hrvatske obaveštajne agencije na nivou nevladinog sektora, inicijativa za ljudska prava i za mlade, a da je sve to podržano direktno ili indirektno od zapadnih obaveštajnih agencija, kako iz Evrope, tako i iz SAD.
Ovakve izjave i mešanje u unutrašnje stvari Srbije izazivaju dodatne tenzije između dve zemlje. Srpska javnost je osetljiva na bilo kakve intervencije iz Zagreba, posebno kada se radi o pitanjima koja se tiču unutrašnje politike i stabilnosti. Mediji u Srbiji često reaguju na ovakve komentare iz Hrvatske, smatrajući ih uperenim protiv srpskih interesa.
U međuvremenu, studentski protesti u Srbiji postaju sve intenzivniji. Mnogi studenti traže promene u obrazovanju, ali i šire društvene reforme. Oni su povremeno izlazili na ulice, organizovali demonstracije i tražili podršku šire javnosti. Očekuje se da će 15. februar biti ključni datum, kada će se okupiti veliki broj studenata kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo.
Dok se pripremaju za taj dan, srpski mediji prate situaciju sa posebnim interesovanjem, uz naglašavanje da je Hrvatska u pozadini ovakvih protesta. S obzirom na to da se izbori u Srbiji približavaju, situacija postaje još napetija, a politički analitičari se pitaju kako će se sve to odraziti na budućnost srpske politike.
Na društvenim mrežama, reakcije na najave iz Hrvatske variraju. Dok jedni smatraju da je to neprimereno mešanje u unutrašnje stvari Srbije, drugi smatraju da je potrebno slušati i kritike iz inostranstva. U svakom slučaju, odnosi između Srbije i Hrvatske ostaju složeni, a svaka nova izjava ili događaj može dodatno pogoršati situaciju.
U ovom kontekstu, važno je napomenuti da će 15. februar verovatno biti dan koji će se pamtiti, ne samo zbog studentskih protesta, već i zbog potencijalne eskalacije tenzija između Beograda i Zagreba. Srbija se suočava sa izazovima na unutrašnjem planu, a mešanje stranih faktora samo dodatno otežava situaciju.