Idemo u zabranu društvenih mreža mlađima od 16 godina

Stefan Nikolić аватар

Ova odluka Australijske vlade izazvala je različite reakcije u javnosti. Dok neki podržavaju ovaj potez kao korak ka zaštiti djece od potencijalnih štetnih utjecaja društvenih mreža, drugi smatraju da je ovo prekomjerna regulacija i da roditelji trebaju biti ti koji kontroliraju pristup svojoj djeci na internetu.

„Iako je namjera dobra, zabrana društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina može imati i negativne posljedice. Djeca danas većinu svoje komunikacije obavljaju putem online platformi, pa bi im oduzimanje pristupa moglo izolirati od njihovih vršnjaka i ugroziti njihovu socijalizaciju“, komentirao je psiholog Marko Kovač.

S druge strane, mnogi roditelji podržavaju ovu odluku vlade, smatrajući da društvene mreže imaju negativan utjecaj na mentalno zdravlje njihove djece.

„Moja kći je postala ovisna o Instagramu i to je počelo negativno utjecati na njezino samopouzdanje i mentalno zdravlje. Podržavam ovu zabranu jer mislim da će joj pomoći da se fokusira na stvarne, offline aktivnosti i izgradi zdravije odnose s vršnjacima“, izjavila je majka Ivana Horvat.

Očekuje se da će ova odluka Australijske vlade potaknuti raspravu i u drugim zemljama o regulaciji korištenja društvenih mreža među maloljetnicima. Mnogi stručnjaci ističu važnost edukacije djece i roditelja o sigurnom korištenju interneta umjesto potpune zabrane pristupa.

„Društvene mreže mogu biti korisne alatke za komunikaciju, ali je važno educirati djecu o sigurnom korištenju, prepoznavanju opasnosti i zaštiti privatnosti. Umjesto zabrane, trebamo raditi na tome da djeca budu svjesna potencijalnih rizika i da imaju podršku u sigurnom korištenju online platformi“, istaknula je stručnjakinja za digitalnu sigurnost Lara Perić.

Uz odluku o zabrani društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, Australijska vlada najavila je i druge mjere za zaštitu maloljetnika na internetu, uključujući jačanje zakona o online sigurnosti i edukaciju djece o cyberbullyingu i online predatorima.

„Naš cilj je osigurati da djeca imaju siguran i pozitivan online prostor za komunikaciju i zabavu. Ove mjere su samo prvi korak u stvaranju sigurnijeg internetskog okruženja za našu mladež“, poručio je premijer Albanese.

Australijska vlada pozvala je i druge zemlje da razmotre slične mjere kako bi zaštitile djecu od potencijalnih štetnih utjecaja društvenih mreža te potaknule proaktivnu suradnju između vlade, obrazovnih institucija, roditelja i djece u promicanju sigurne i odgovorne uporabe interneta.

Nadalje, stručnjaci upozoravaju da je važno da se djeca od najranije dobi educiraju o sigurnom korištenju interneta te da roditelji aktivno sudjeluju u praćenju online aktivnosti svoje djece kako bi im pružili potrebnu podršku i zaštitu.

„Internet je neizostavan dio suvremenog života i važno je da djeca nauče koristiti ga na siguran i odgovoran način. Roditelji imaju ključnu ulogu u tome da educiraju svoju djecu o potencijalnim opasnostima na internetu te da ih podrže u stvaranju pozitivnih online iskustava“, zaključila je psihologinja Katarina Jurić.

U zaključku, odluka Australijske vlade o zabrani društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina izazvala je žustre rasprave u javnosti te potaknula razmišljanje o potrebi regulacije korištenja interneta među maloljetnicima. Dok jedni podržavaju ovaj potez kao korak ka zaštiti djece od potencijalnih opasnosti, drugi smatraju da je edukacija i podrška ključna za promicanje sigurne i odgovorne uporabe interneta među mladima. Očekuje se da će ova tema ostati aktualna i u drugim zemljama te potaknuti daljnju raspravu o sigurnosti djece na internetu.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije