Igrači Roblox-a na udaru: Deca sve češće mete prevare

Stefan Nikolić avatar

Nekada Minecraft, sada Roblox. To je igra koju klinci obožavaju, toliko da je svakog dana igra više od 77,5 miliona igrača, a mesečno više od 220 miliona aktivnih gejmera se uključuje u ovu virtuelnu igru. Otuda i ne čudi da su na udaru brojnih sajber napada.

Tokom 2024. godine, zabeleženo je najmanje 1,6 miliona sajber napada na Roblox igrače, što je objavljeno na Međunarodni dan bezbednog interneta. Stručnjaci su ukazali na zabrinjavajući porast sajber pretnji prerušenih u fajlove povezane sa igrom. Njena ogromna popularnost učinila ju je unosnom metom za sajber kriminalce, pri čemu je kompanija Kaspersky zabeležila više od 1,6 miliona pokušaja napada tokom 2024. godine, prerušenih u fajlove povezane sa ovom igrom.

Korisnički generisan sadržaj na platformi čini je idealnim okruženjem za kreativnost, ali i za zloupotrebu. Mnogi igrači aktivno traže načine da prilagode svoje gejming iskustvo, često nesvesno preuzimajući zlonamerne fajlove koji ugrožavaju njihovu bezbednost. Popularnost igre među mlađom publikom pretvorila ju je u unosno lovište za sajber kriminalce, koji malver sakrivaju u modove, čitove ili generatore besplatne valute za igru.

Tokom 2024. godine, kompanija Kaspersky je registrovala 1.612.921 napad prerušen u fajlove u vezi sa igrom Roblox. Najveći broj napada je zabeležen u avgustu (179.286), zatim u septembru (160.116) i oktobru (151.638).

Jedna od najčešćih prevara u gejmingu je ponuda za dobijanje valute u igri. U jednoj od otkrivenih prevara, od korisnika se traži da unese svoj ID ili korisničko ime i izabere željenu platformu (Android, iOS, Windows, PlayStation, Xbox ili Nintendo), stvarajući iluziju zvaničnog multi-platformskog alata. Lažni pratilac aktivnosti prikazuje nedavne transakcije navodnih igrača koji su već dobili Robux, dodatno jačajući verodostojnost prevare. Kada igrač nastavi, zahteva se da završi razne „verifikacione“ zadatke ili ankete kako bi osvojio nagradu, koja može biti novi iPhone, PlayStation itd. Međutim, da bi primio nagradu, igrač mora da plati dostavu. Nakon što izvrši uplatu, žrtva gubi novac i ne dobija nagradu.

Istovremeno, Bloomberg je otkrio da je Roblox uključen u tekuću istragu koju vodi Američka komisija za hartije od vrednosti (SEC), čiji je glavni cilj suzbijanje manipulacije finansijskim tržištima. „Potvrdili smo sa osobljem Odeljenja za sprovođenje zakona da postoje odgovarajuće prepiske između zaposlenih u ovom odeljenju koji spominju Roblox i da su ti mejlovi deo aktivne i tekuće istrage“, saopštila je SEC.

Međutim, obim uključenosti Robloxa, kao i identitet subjekta istrage, nisu otkriveni. SEC je navela da bi deljenje bilo kakvih dodatnih informacija moglo „naškoditi tekućim postupcima sprovođenja zakona“, a Roblox nije odgovorio na zahteve za komentar.

Ova situacija dodatno ukazuje na to koliko su mladi igrači ranjivi u digitalnom okruženju. Mnogi od njih nisu svesni opasnosti koje vrebaju i često se oslanjaju na poverenje u platforme koje koriste.

U svetlu ovih događaja, važno je da roditelji budu pažljivi i da razgovaraju sa svojom decom o bezbednosti na internetu, kao i da ih upozore na potencijalne pretnje koje dolaze iz sveta video igara. Edukacija o tome kako prepoznati prevare i zaštititi svoje lične podatke može značajno smanjiti rizik od postajanja žrtvom sajber kriminala.

Roblox ostaje popularna platforma među mladima, ali sa tom popularnošću dolazi i odgovornost. Igrači, kao i njihovi roditelji, moraju biti svesni opasnosti i preuzeti potrebne mere kako bi se zaštitili u ovom dinamičnom i često nepredvidivom digitalnom pejzažu.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije