Iranski redatelj Mohamed Rasulof završio je na osam godina zatvora, bičevanje i gubitak imovine zbog snimanja filma bez dozvole od države. Unatoč kazni, njegov film „Semenke svete smokve“ natjecat će se za glavnu nagradu na Kanskom festivalu. Nakon što je napustio Iran, Rasulof se skriva na tajnoj lokaciji u Europi i prisustvovat će prikazivanju filma večeras. Njegovo najnovije ostvarenje dobilo je mjesto u zvaničnoj takmičarskoj selekciji festivala samo nekoliko dana nakon osude.
Rasulof je osvojio Zlatnog medvjeda u Berlinu 2020. za film „Nema zla“ protiv smrtne kazne. Optužen je i za to što glumice nisu nosile hidžab u skladu s pravilima i za snimanje nekih scena bez njega. Sud je njegove javne izjave i daljnje bavljenje snimanjem filmova opisao kao „primjere saučesništva u planiranju zločina protiv državne sigurnosti“. Film „Semenke svete smokve“ prati istražnog sudiju Imana koji postaje paranoičan tijekom političkih nemira u Teheranu te optužuje suprugu i žene za zavjeru.
Iako se suočava s osuđujućom kaznom u Iranu, Mohamed Rasulof ne odustaje od svog umjetničkog rada. Njegov film „Semenke svete smokve“ prikazuje snažnu političku i društvenu kritiku kroz priču o sudiji koji gubi kontrolu nad vlastitim životom tijekom političkih nemira. Rasulofova hrabrost u nastavku stvaranja i izražavanja svojih ideja uprkos konzervativnom režimu u Iranu priznata je i na međunarodnoj sceni. Njegovo prisustvovanje Kanskom festivalu predstavlja još jedan korak u afirmaciji slobode i umjetničkog izražavanja.
Kanski festival ima dugu tradiciju podrške hrabrim i nezavisnim filmašima poput Mohameda Rasulofa. Njegovo sudjelovanje na ovom prestižnom festivalu dokaz je važnosti umjetničke slobode i potrebe za kritičkim promišljanjem kroz filmsku umjetnost. Rasulofov rad ističe se po dubokoj angažiranosti i hrabrosti u suočavanju s kontroverznim temama i političkim režimima. Njegova prisutnost na Kanskom festivalu ponovo pokazuje važnost umjetničke slobode i prava na izražavanje mišljenja kroz umjetnost i film.
Mohamed Rasulof je jedan od najznačajnijih suvremenih iranskih redatelja čiji je rad prepoznat širom svijeta. Unatoč poteškoćama i preprekama s kojima se suočava u vlastitoj zemlji, on nastavlja stvarati provokativne i kritične filmove koji otvaraju dijalog o važnim društvenim i političkim temama. Njegovo djelo inspiracija je mnogim umjetnicima širom svijeta i pruža nadu u mogućnost promjene putem umjetnosti. Kanski festival prilika je za Rasulofa da podijeli svoje filmsko stvaralaštvo s međunarodnom publikom i osvoji prestižnu nagradu koja će mu pružiti dodatnu podršku i priznanje za njegov rad.