Kompanija Spellbound iz Rima dolazi u Beograd 9. i 10. aprila, gde će nastupiti na sceni Narodnog pozorišta kao deo 22. Beogradskog festivala igre. Ova prestižna italijanska trupa donosi dva predstave, „Forma mentis“ i „Ćerke i anđeli“, koje su potpisali poznati koreografi Mauro Astolfi i Jakopo Godani.
„Forma mentis“ predstavlja dinamičnu platformu koja istražuje univerzalni jezik igre kroz sopstvenu inteligenciju i potencijale. Ova predstava nudi priliku za izražavanje ideja i vizija, stvarajući dinamičan dijalog sa publikom. Godani, kroz ovaj kreativni prostor, ističe vrednost talenta i profesionalnog opredeljenja, naglašavajući kako svaki umetnik i igrač može biti svetionik inspiracije za one koji teže ostvarenju svojih snova.
Predstava „Forma mentis“ nije samo umetnički prikaz, već i posvećenost stvaranju trajnog uticaja kroz igru, koristeći je kao sredstvo za podsticanje raznolikosti ideja i perspektiva. Svaki pokret na sceni je korak ka otkrivanju i slavljenju ljudskog potencijala, a izvođenje prati živa muzika, koja dodatno obogaćuje iskustvo gledalaca.
Jakopo Godani je poznat po svojim radovima koji su više puta prikazivani na Beogradskom festivalu igre, često u izvođenju Drezden Frankfurt kompanije, koju je vodio osam godina. Godani je takođe dobitnik prestižne nagrade Festivala – Jovan Ćirilov – za svoje inovativne koreografske pristupe.
Mauro Astolfi, drugi koreograf, inspiraciju za predstavu „Ćerke i anđeli“ pronašao je u eseju Izabel Perez „Znanje i moći“. Ovaj tekst je duboko zaintrigirao Astolfija, koji se fokusira na društvene standarde, rodne stereotipe, jezik i zloupotrebu moći koja je duboko ukorenjena u društvu.
Prema Isabellinoj analizi, žene su kroz istoriju zapadnih zemalja često bile pioniri u primeni različitih terapeutskih rešenja. Tokom srednjeg veka, one su bile isceliteljke, poznavateljke lekovitog bilja i tajni empirijske medicine, koje su se prenosile sa generacije na generaciju. U to vreme, zajednica je često nazivala ove žene „mudrim ženama“, ali su vremenom postale meta optužbi i progona kao „veštice“.
Žene su često destabilizovale patrijarhalne strukture koje su organizovali i održavali muškarci, prkoseći nametnutim granicama rodnih modela. Ova borba za emancipaciju dovela je do problema za mušku elitu, koja se u tom kontekstu suočila sa pretnjom od strane žena koje su se usudile da preuzmu kontrolu nad znanjem i zajednicom.
Tokom renesanse, mizoginističke tendencije su se učvrstile, a žene su bile isključene iz mnogih oblasti društvenog života. U ovom periodu, muška kontrola znanja postala je prioritet, što je dovelo do lova na veštice. Astolfi kroz svoju koreografiju preispituje istoriju i lične percepcije, naglašavajući kako nepoznato često izaziva strah i odbacivanje.
Predstave „Forma mentis“ i „Ćerke i anđeli“ označiće završnicu 22. izdanja Beogradskog festivala igre. Ovaj festival predstavlja platformu za umetnike i koreografe da istražuju granice umetnosti igre i izraze svoje kreativne vizije. Spellbound sa svojom specifičnom estetikom i dubokim tematskim sadržajem, obezbeđuje jedinstveno iskustvo za publiku, istovremeno se baveći važnim društvenim pitanjima.
U zaključku, dolazak kompanije Spellbound u Beograd značajan je događaj za ljubitelje plesa i umetnosti, a predstave koje će izvesti pružaju priliku za dublje razumevanje ljudske prirode i društvenih dinamika. Umetnost igre se na ovaj način pretvara u moćan alat za promišljanje, osnaživanje i inspiraciju, pozivajući publiku da razmišlja o raznolikosti i potencijalu ljudskog izraza.