Italijanska premijerka Đorđa Meloni planira smanjiti podršku automobilskoj industriji do kraja decenije za oko 4.6 milijardi evra, pokazao je nacrt budžeta za 2025. godinu. Vlada na čelu s Marijem Dragijem je automobilskom sektoru namijenila 8.7 milijardi evra do 2030. godine, dok Melonijeva želi preusmjeriti 4.6 milijardi od 5.8 milijardi evra planiranih za period od 2025. do 2030. u finansiranje drugih mjera.
Pomoć bi trebala biti najviše smanjena u periodu od 2028. do 2030. godine, za oko 2.4 milijarde evra, pokazuje prijedlog budžeta koji moraju odobriti oba doma italijanskog parlamenta. Italijanski ministar industrije Adolfo Urso istaknuo je da se svi resursi usmjeravaju u proizvodne investicije, s fokusom na komponente, kako bi se osigurala konkurentnost talijanske industrije.
Udruženje automobilskih kompanija ANFIA kritiziralo je najavljeno smanjenje pomoći, nazivajući ga neprihvatljivim iznenađenjem koje nije u skladu s radom vlade na evropskom nivou za poboljšanje regulative. S obzirom na tekuće probleme u sektoru, uključujući elektrifikaciju i smanjenu tržišnu potražnju, smanjenje pomoći neće doprinijeti poboljšanju raspoloženja u industriji.
Stellantis, multinacionalni automobilski div, također je bio predmet kritika vlade zbog smanjene proizvodnje u Italiji i selidbe fabrika u inozemstvo. Izvršni direktor Stellantisa, Karlos Tavares, istaknuo je da Italija izdvaja mnogo manje novca za pomoć automobilskoj industriji u usporedbi s drugim zemljama EU-a.
Izmjene u podršci automobilskoj industriji dolaze u trenutku kada se svjetska potražnja za električnim automobilima smanjuje, a Italija se suočava s izazovima zelene tranzicije. Vlada Melonijeve ističe da je cilj osigurati konkurentnost i održivost industrije kroz poticanje proizvodnje i investicija u komponente.
Kritičari ističu da smanjenje pomoći može negativno utjecati na industriju koja već prolazi kroz teška vremena. No, ministar Urso tvrdi da su mjere usmjerene prema dugoročnom cilju jačanja talijanske industrije i prilagodbi promjenama na tržištu.
U svakom slučaju, odluka o smanjenju podrške automobilskoj industriji mora biti odobrena od strane parlamenta, a rasprave o nacrtu budžeta tek slijede. Ostaje vidjeti kako će se ova promjena odraziti na talijansku automobilsku industriju i kakve će biti dugoročne posljedice za sektor.
Sve u svemu, ova odluka vlade Melonijeve pokazuje njezinu želju za restrukturiranjem i prilagodbom industrije novim izazovima, te ostavlja otvoreno pitanje o budućnosti automobilske proizvodnje u Italiji.