Na Kongresu Srpskog udruženja za endokrinologiju pola i Multidisciplinarnog udruženja za menopauzu i involutivnii hipoandrogenizam u Beogradu, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, političko i ekonomsko osnaživanje žena i sprečavanje nasilja nad ženama, Tatjana Macura, istaknula je da je prošle godine iz budžeta Vlade Srbije podržano više od 11.000 vantelesnih oplodnji. Macura je naglasila da se napredne tehnologije i širi pristup ovim procedurama osiguravaju da sve veći broj ljudi dobije priliku da postanu roditelji.
„Srbija prepoznaje važnost podrške parovima koji se suočavaju sa problemom neplodnosti. Mere države u oblasti biomedicinski potpomognute oplodnje, kao jedne od najliberalnijih u svetu, omogućavaju parovima širom zemlje da ostvare svoj san o roditeljstvu“, istakla je ministarka. Ona je također istakla važnost fokusiranja na zdravlje žena u kasnijim fazama života, posebno onih koje prolaze kroz menopauzu i postmenopauzu, s obzirom da u Srbiji danas živi oko 1,5 miliona žena starijih od 50 godina.
Prema rečima Tatjane Macure, ove žene predstavljaju veliki razvojni potencijal za Srbiju kao zdrave i funkcionalne članice društva. Ministarka je naglasila da je ključno uzimati u obzir savremena naučna saznanja o prevenciji i lečenju žena u ovom životnom periodu te transformirati empatiju prema ženama u konkretne akcije kako bi im se obezbedio individualizovan pristup zdravstvenoj zaštiti.
Macura je istakla da empatija, podrška i pažnja prema ženama mogu stvoriti značajne pozitivne promene u njihovom kvalitetu života, ali i u širem društvenom i ekonomskom kontekstu zemlje. Ovaj kongres je okupio stručnjake iz oblasti endokrinologije pola i menopauze kako bi razmenili najnovija saznanja i prakse, kao i kako bi unapredili zdravstvenu zaštitu žena u Srbiji.
Učesnici kongresa ispituju nove mogućnosti lečenja i podrške za žene u ovim specifičnim životnim fazama, sa ciljem poboljšanja kvaliteta njihovog života. Ministarka Tatjana Macura istakla je važnost ulaganja u zdravlje žena i podršku parovima koji se suočavaju sa problemima plodnosti kako bi se omogućilo ostvarenje sna o roditeljstvu i obezbedila adekvatna zdravstvena zaštita ženama u kasnijim fazama života.