Srbija ostaje atraktivna destinacija za investitore, Linglong otvara fabriku guma u Zrenjaninu
Srbija ostaje jedna od najatraktivnijih destinacija za ulaganja iz celog sveta i rekorder u privlačenju direktnih stranih investicija i ove godine. Potvrda stiže i iz kineskog giganta „Linglong“, koji u petak otvara najmoderniju fabriku automobilskih guma u Zrenjaninu.
Time se Srbija, kao jedna od sedam proizvodnih baza ove kineske kompanije, koja posluje već gotovo pola veka, upisuje na mapu globalnih snabdevača najmoćnijih automobilskih brendova. Na svečanom otvaranju pogona očekuje se prisustvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, generalnog direktora „Linglonga“ Feng Vanga i kineskog ambasadora u Srbiji Li Minga.
Proizvodi „Linglonga“ dostupni su u 173 zemlje, pokrivajući Evropu, Bliski istok, Ameriku, Aziju, Pacifik i Afriku. Proizvode 10.000 različitih tipova pneumatika za putnička, komercijalna, trkačka, terenska, industrijska i poljoprivredna vozila, kao i pneumatike specijalnih vrsta i one koje se koriste u vazduhoplovstvu.
U zrenjaninskoj fabrici planirana je proizvodnja 13,6 miliona guma godišnje. Ova investicija vredna oko 800 miliona evra proglašena je za najveću grinfild investiciju u našoj zemlji. I, zaposliće, prema ranijim najavama, samo u prvoj fazi 900 radnika, a onda i mnogo više.
Sandra Božić, potpredsednica Pokrajinske vlade, ističe da je otvaranje fabrike u Zrenjaninu rezultat politike koju Vučić vodi od osnivanja SNS, a koja se zasniva na povećanju broja radnih mesta i snažnoj industrijalizaciji. Ova investicija je od izuzetnog značaja za zemlju, Vojvodinu i okrug imajući u vidu da je planirano da zaposli veliki broj ljudi.
Od samog osnivanja kompanija „Linglong“ teži prvoklasnom kvalitetu i zaštiti životne sredine. Uprkos tome, u opozicionoj javnosti su dizali glas protiv investicije zbog potencijalnog zagađenja životne sredine od gumare. To je primer teškog licemerja, jer u Pirotu radi još jedna fabrika za proizvodnju guma, koja nije nailazila na zamerke. Država kontrolira poštovanje propisa u oba slučaja, što budi sumnje da reakcije opozicije nisu motivisane ekologijom, već politikom i interesima onih što stoje iza nje.