Iznad egipatskih piramida otkrivene neobične anomalije

Stefan Nikolić аватар

Naučnici su nedavno otkrili misteriozne „prostorne mjehuriće“ iznad Velikih piramida u Gizi koristeći napredni radar, što bi moglo pomoći u sprečavanju budućih smetnji satelita. Ovi mjehurići, poznati kao ekvatorijalni plazma mjehurići (EPB-ovi), predstavljaju oblik svemirskog vremena, a njihova je širina dostizala nevjerovatnih 9.500 kilometara.

Prema istraživanju objavljenom prošlog mjeseca, ovi plazma mjehurići nastaju kada se iznenada izgube nabijene čestice u ionosferi, sloju atmosfere na visokoj nadmorskoj visini. „IFL Science“ opisuje EPB-ove kao džepove superzagrijanog gasa na niskim visinama, najčešće u područjima blizu ekvatora, poput Egipta.
Vjeruje se da su izvori ovih mjehurića geomagnetske oluje koje su se dogodile u novembru 2023. godine. Osim iznad Egipta, slični su fenomeni zabilježeni i u blizini ostrva Midvej u Tihom okeanu, izvijestio je „South China Morning Post“.

Naučnici Kineske akademije nauka upozorili su da bi EPB-ovi trebali biti tretirani kao „važan svemirski vremenski fenomen“ zbog njihovog potencijala da ometaju satelitsku komunikaciju i druge tehnologije.
Uprkos napretku u tehnologiji detekcije svemirskih vremenskih uslova, autori studije naglašavaju potrebu za većim ulaganjima. Radar s niskom altitudom smješten na Hainanu, u Kini, pokazao se korisnim, ali je njegova učinkovitost ograničena prisutnošću golemih okeanskih površina koje ometaju skeniranje. Kako bi se ti problemi prevladali, predloženo je stvaranje globalne mreže radara koja bi omogućila praćenje EPB-ova u stvarnom vremenu.

Ovo otkriće moglo bi pridonijeti boljem razumijevanju svemirskog vremena i omogućiti razvoj tehnologije koja će smanjiti rizik od prekida satelitskih komunikacija uzrokovanih ovim fenomenom, prenosi „Klik“.
Nadamo se da će daljnja istraživanja ovog fenomena omogućiti bolje razumijevanje i predviđanje svemirskih vremenskih uvjeta, što će biti od ključne važnosti za očuvanje funkcioniranja satelitskih komunikacija i drugih tehnologija koje se oslanjaju na stabilnu svemirsku atmosferu.

S obzirom na globalni karakter ovog problema, suradnja među svjetskim znanstvenicima će biti od presudnog značaja za postizanje ciljeva u istraživanju svemirskog vremena i pronalaženju rješenja za suočavanje s potencijalnim rizicima koje ono nosi sa sobom.

Zahvaljujući napretku tehnologije i sve većem interesu za proučavanje svemira, vjerujemo da će se uskoro pronaći efikasna rješenja koja će omogućiti bolju zaštitu od nepredviđenih smetnji i oštećenja uzrokovanih svemirskim vremenskim fenomenima poput EPB-ova.

Nadamo se da će ovo otkriće biti samo jedno u nizu koraka ka boljem razumijevanju svemira i poboljšanju tehnologije koja se oslanja na njega. Ukoliko nastavimo s istraživanjima i suradnjom, vjerujemo da možemo unaprijediti naše znanje o svemirskom vremenu i razviti alate koji će nam pomoći u zaštiti i očuvanju naših satelitskih komunikacija i drugih tehnologija.

Nadamo se da će ovo otkriće biti samo početak novih istraživanja koja će nam pomoći u razumijevanju kompleksnosti svemira i omogućiti nam da iskoristimo njegove potencijale na najbolji mogući način. Uvjereni smo da ćemo zajedničkim naporima znanstvenika i istraživača uspjeti pronaći rješenja za izazove koje nam postavlja svemirsko vrijeme i osigurati stabilnost i sigurnost naših satelitskih komunikacija u budućnosti.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije