Izvozi se u Evropu samo ako se čisto rudari

Branko Simić аватар

Evropa se suočava s velikom potrebom za litijumom, važnom sirovinom potrebnom za proizvodnju baterija za električna vozila. Srbija se nalazi na bogatom nalazištu litijuma, ali neće biti u mogućnosti da ga izveze ako se rudarene prekrše zakoni i stroga ekološka pravila EU. Evropska komisija jasno je stavila do znanja da litijum u Srbiji mora biti rudaren u skladu s evropskim propisima, inače će odbačeni.

Johana Bernsel, portparolka EK, istakla je da nacionalne vlade trebaju donositi odluke o industrijskim projektima u skladu s važećim zakonima EU. Ona je naglasila važnost poštovanja ekoloških pravila EU, posebno kada je reč o upravljanju otpadom, vodama i učešću javnosti u procesu donošenja odluka. Takođe, Bernsel je potvrdila da ne postoje pravne prepreke za trgovinsko partnerstvo između EU i Srbije u vezi s litijumom i drugim kritičnim sirovinama.

Projekat „Jadar“ u Srbiji, koji se odnosi na eksploataciju litijuma i borata, prema studijama izvođenim od strane kompanije „Rio Tinto“, može se realizirati u skladu s najvišim standardima zaštite životne sredine. Studije su pokazale da je projekt „Jadar“ siguran i ekonomski koristan, te da bi Srbija mogla odigrati ključnu ulogu u zelenoj tranziciji.

Komisija je istakla da je litijum od suštinskog značaja za proizvodnju baterija i transformaciju automobilske industrije. Pregovori o trgovinskom partnerstvu između EU i Srbije nalaze se u završnoj fazi, a potpisivanje pisma o namerama za saradnju o kritičnim sirovinama predstavlja važan korak ka održivom ekosistemu elektronske mobilnosti u Srbiji. Maroš Šefčovič, evropski komesar za „Zeleni plan“, ohrabruje mogućnost ekološki prihvatljivog projekta „Jadar“ i potvrđuje da se može očekivati trgovinsko partnerstvo za snabdevanje EU kritičnim sirovinama iz Srbije.

Litijumski projekti u različitim fazama razvoja postoje u brojnim državama članicama EU, a litijum je strateška sirovina prema novom zakonu o kritičnim sirovinama. EU prati održive ili potencijalno održive projekte vezane za kritične sirovine u cilju osiguranja snabdevanja i transformacije industrije. Proces eksploatacije litijuma u Srbiji treba da se odvija u skladu s najvišim standardima zaštite životne sredine kako bi bio prihvatljiv za Evropsku uniju i imao uspešnu budućnost na tržištu sirovina.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije