Deo studenata Fakulteta Univerziteta u Beogradu, učenika srednjih škola i prosvetnih radnika okupio se ispred Ministarstva prosvete kako bi održali javni čas solidarnosti. Ovaj događaj je deo šireg protesta koji ima za cilj ukazivanje na probleme u obrazovnom sistemu i obeležavanje tragičnog incidenta koji se desio u Novom Sadu, gde je došlo do pada nadstrešnice na železničkoj stanici, a koji je rezultirao smrtima i povredama.
Učesnici protesta nosili su knjige u rukama, simbolizujući važnost obrazovanja i solidarnosti među studentima i prosvetnim radnicima. Okupljeni su, u znak sećanja i poštovanja prema žrtvama, odali počast petnaestominutnim ćutanjem. Ovaj gest je bio način da se skrene pažnja na ozbiljnost situacije i na potrebu za reformama u obrazovanju.
U međuvremenu, deo studenata iz Beograda i Novog Sada krenuo je pešice ka Kragujevcu, gde će se na Sretenje sastati sa kolegama iz svih krajeva Srbije. Ova akcija je simbolična, jer pokazuje jedinstvo studenata širom zemlje. U Novom Sadu, studenti su prethodnog dana organizovali štafetno trčanje, prelazeći put od Novog Sada do Beograda kroz 13 deonica, čime su dodatno naglasili važnost zajedništva i solidarnosti.
Na putu ka Kragujevcu, oko 200 studenata iz Niša takođe je krenulo peške, pokazujući da je ova inicijativa podržana širom Srbije. Ove akcije su deo šireg protesta protiv trenutne situacije u obrazovanju, koji se nastavlja već nekoliko nedelja.
Studenti Ekonomskog fakulteta u Beogradu takođe su se pridružili protestu, blokirajući Karađorđevu ulicu zajedno sa računovođama. Ova blokada trajala je 15 minuta, od 11:52 do 12:07 časova, a cilj je bio da se oda pošta žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu. Skup je bio obezbeđen od strane policije, koja je blokirala sve prilaze ulici, a incidenti nisu zabeleženi.
Prethodno su računovođe došle u dvorište Ekonomskog fakulteta kako bi pokazale podršku studentima koji su trčali od Fakulteta dramskih umetnosti na Novom Beogradu. Tokom blokade, učesnici su nosili transparente sa porukama koje su isticale važnost obrazovanja i potrebu za promenama, poput „I Ekof se čuje“, „Vreme je za završni račun“, i „Računovođe su uz vas, računajte na nas“.
Na zgradi fakulteta isticao se transparent sa rečima „Blokiramo predavanja da bismo vama održali jedno“, što je dodatno naglasilo poruku solidarnosti i podrške studentima. Ove akcije su pokazale da su studenti i prosvetni radnici odlučni da se bore za svoja prava i bolji obrazovni sistem.
Ovaj talas protesta u Srbiji nije samo pitanje trenutnih problema u obrazovanju, već i širi društveni fenomen koji se bavi temama kao što su korupcija, nedostatak resursa i neadekvatne obrazovne reforme. Učesnici protesta traže ne samo trenutne mere, već i dugoročne promene koje će obezbediti kvalitetnije obrazovanje za sve.
Protesti su došli u trenutku kada se sve više mladih suočava sa izazovima u obrazovanju i zapošljavanju, a mnogi smatraju da je potrebno hitno delovanje kako bi se situacija poboljšala. Ova okupljanja i akcije simbolizuju nadu i želju za promenom, kao i zajedništvo koje je potrebno da bi se postigla pravda i unapredila budućnost obrazovanja u Srbiji.
U sledećim danima, očekuje se da će se broj okupljanja povećavati, a studenti nastaviti da traže svoje glasove i prava, osnaženi podrškom svojih zajednica i prosvetnih radnika.