Generativna vještačka inteligencija (AI) je tema koja je izazvala mnogo kontroverzi među umjetnicima i tehnološkim kompanijama. Upotreba ovakve tehnologije za stvaranje umetnosti je dovela do velikog nezadovoljstva među kreativcima, koji smatraju da se njihovi radovi koriste bez njihovog znanja i pristanka.
Kao odgovor na ovu situaciju, kompanija Procreate je jasno stavila do znanja da ne podržava korišćenje generativne AI za stvaranje umjetnosti. U objavi na svojoj internet-stranici, kompanija je istakla da se kreativnost ne može generisati veštačkom inteligencijom i da je ova tehnologija zapravo dehumanizuje umetnost.
Izvršni direktor kompanije, Džejms Kuda, je takođe izrazio svoje nezadovoljstvo ovom tehnologijom, nazivajući je besplodnom i neprijateljskom umetnosti. Kuda je istakao da Procreate neće koristiti generativnu AI u svojim proizvodima i da će se fokusirati na kreativnost i individualnost umetnika.
Ovaj stav Procreatea je dobro primljen među umetnicima, posebno nakon što su se pojavile glasine da je kompanija Adobe koristila njihove radove za treniranje AI sistema bez njihove dozvole. Međutim, Adobe je demantovao ove optužbe, tvrdeći da poštuje autorska prava i privatnost umetnika.
Ova situacija je podigla mnoga pitanja o etici korišćenja generativne vještačke inteligencije u umetnosti i potrebi za jasnim pravilima i propisima koji bi regulisali ovo polje. Mnogi umetnici se boje da će njihovi radovi biti iskorišćeni i devalvirani od strane tehnoloških kompanija, što bi moglo dovesti do opadanja vrednosti njihovog rada i umanjenja autentičnosti umetnosti.
U međuvremenu, tehnološke kompanije nastavljaju da ulažu velike resurse u razvoj generativne vještačke inteligencije, verujući u njen potencijal za stvaranje inovativnih i revolucionarnih dela umetnosti. Međutim, ovo pitanje će sigurno ostati tema rasprave i sukoba između umetnika i tehnoloških giganta u godinama koje dolaze.
Kako će se razrešiti ova situacija i da li će umetnici uspeti da zaštite svoja prava i integritet svojih radova ostaje da se vidi. Jedno je sigurno – generativna vještačka inteligencija je tema koja će nastaviti da polarizuje mišljenja i izaziva strasti u umetničkoj i tehnološkoj zajednici.