U nedavnom incidentu u Zemunu, muškarac se sumnjiči da je fizički napao svoju snaju nakon svađe u njihovoj kući. Prema izvorima, muškarac je navodno pogodio svoju snaju vazom koja ju je posekla po ruci, a zatim ju je uhvatio za kosu i oborio na pod gde ju je davio. Nesrećna žena je ispričala da ju je svekar u besu vukao i čupao za kosu dok je nije oborio na pod, pokušavajući da je udavi u jednom trenutku.
Ovaj jezivi incident se desio u Zemunu, a žrtva je nakon napada prevezena u bolnicu gde su joj lekari konstatovali lake telesne povrede. Kako bi se istražile okolnosti ovog napada, Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je obavešteno o slučaju.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji zahteva hitnu pažnju i rešavanje. Prema istraživanjima, žene su najčešće žrtve nasilja u porodici, a nasilnici su uglavnom muškarci. Žrtve nasilja često ćute o tome što trpe zbog straha, srama ili nedostatka podrške.
Nasilje u porodici može biti fizičko, emocionalno, seksualno ili ekonomsko. Fizičko nasilje uključuje bilo kakav oblik fizičkog napada ili povrede, dok se emocionalno nasilje manifestuje kroz ponižavanje, vređanje, kontrolu i zastrašivanje. Seksualno nasilje obuhvata svaki oblik neželjenog seksualnog ponašanja, dok se ekonomsko nasilje odnosi na kontrolu nad finansijskim sredstvima i ograničavanje pristupa resursima.
Nasilje u porodici može imati ozbiljne posledice po žrtvu, uključujući fizičke povrede, trauma, mentalne probleme, depresiju i anksioznost. Važno je da se žrtve nasilja ohrabre da potraže pomoć i podršku kako bi prekinule začarani krug nasilja i izgradile sigurnu i zdravu budućnost za sebe i svoju decu.
U borbi protiv nasilja u porodici, važno je prepoznati znakove nasilja i pružiti podršku žrtvama da se osnaže i izađu iz opasnih situacija. Takođe je neophodno osnažiti zakonodavstvo i institucije kako bi se efikasno borili protiv nasilja u porodici i pružili adekvatna zaštita žrtvama.
U Srbiji postoji niz organizacija i centara koji pružaju pomoć žrtvama nasilja u porodici, pružajući im sigurno utočište, pravnu podršku, psihološku pomoć i savete za izlazak iz nasilnih odnosa. Takođe, postoje telefonske linije koje žrtvama pružaju podršku i informacije o njihovim pravima i mogućnostima zaštite.
Najvažnije je da se nasilje u porodici ne toleriše i da se žrtve ohrabre da potraže pomoć kako bi prekinule začarani krug nasilja i izgradile sigurnu budućnost za sebe i svoju decu. Edukacija o nasilju u porodici i podizanje svesti o ovom ozbiljnom društvenom problemu je ključno za prevenciju i zaštitu žrtava.
Implementacija efikasnih zakona i politika koje se bore protiv nasilja u porodici, kao i podrška žrtvama da se izbore sa trauma i povrate svoje samopouzdanje i nezavisnost su od suštinskog značaja za rešavanje problema nasilja u porodici.
Nasilje u porodici nije privatna stvar, već javni problem koji zahteva kolektivni angažman i podršku društva u celini. Zajedničkim snagama možemo izgraditi sigurno i tolerantan društvo u kojem niko neće biti izložen nasilju i zlostavljanju.