Još veštačenja i kraj postupka

Goran Petrović аватар

Miljana Kecmanović, majka dečaka Koste koji je počinio zločin u svojoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, nije se pojavila na sudu kako bi odgovorila na tužbu koju je podnela tada teško ranjena nastavnica istorije Tatjana Stevanović. Sud je odustao od uzimanja njene izjave jer je više puta pozvana, a nije opravdala nedolaske.

Što se tiče njenog supruga Vladimira, čeka se dozvola sudije iz krivičnog postupka protiv Kecmanovića da se on dovede iz pritvora. Međutim, njegov zastupnik advokat Marina Ivelja ranije je izjavila da se oni neće pojavljivati i neposredno izjašnjavati o tužbi. Sud će uzeti u obzir njihovo odbijanje da se izjasne o tužbi prilikom donošenja presude.

Danas je sud naložio da se urade ortopedsko i neuropsihijatrijsko veštačenje nastavnice Stevanović, a Ivelja je predložila da se nakon dostavljanja nalaza i mišljenja veštaka zaključi ovaj sudski postupak. Sledeće ročište je zakazano za 28. februar.

Ovaj slučaj je privukao veliku pažnju javnosti zbog teškog zločina koji je počinio dečak Kosta u svojoj školi. Nastavnica Stevanović je teško povređena tokom incidenta, a Kosta je osuđen u krivičnom postupku koji je završen osuđujućom prvostepenom presudom uoči Nove godine.

Miljana Kecmanović se suočava sa tužbom nastavnice Stevanović, ali nije se pojavila na sudu da odgovori na nju. Sud će uzeti u obzir njeno nedolazak prilikom donošenja presude. Sa druge strane, Vladimir Kecmanović još uvek čeka dozvolu da se dovede iz pritvora kako bi se izjasnio o tužbi.

Advokat Marina Ivelja je predložila da se sprovedu dodatna veštačenja nastavnice Stevanović pre nego što se zaključi sudski postupak. Sledeće ročište je zakazano za 28. februar kada se očekuje da će biti doneta odluka o ovom slučaju.

Ovo je samo jedan u nizu slučajeva nasilja u školama koji su potresli Srbiju i podstakli raspravu o bezbednosti dece u obrazovnim ustanovama. Roditelji, nastavnici i stručnjaci su u potrazi za rešenjima kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti i obezbedila sigurnost svih učesnika u obrazovnom procesu.

Važno je da se pravda zadovolji u slučajevima nasilja u školama kako bi se osiguralo da žrtve dobiju pravdu koju zaslužuju, a da počinioci budu odgovorni za svoje postupke. Roditelji i nastavnici imaju ključnu ulogu u prevenciji nasilja i edukaciji dece o važnosti poštovanja i tolerancije.

Sudski postupak protiv Miljane i Vladimira Kecmanovića je još u toku, a odluka će biti doneta na osnovu dokaza i argumentacija obe strane. Važno je da pravosuđe deluje efikasno i pravedno kako bi se osigurala sigurnost i zaštita svih građana, posebno dece koja su najranjivija grupa u društvu.

Nasilje u školama je ozbiljan problem koji zahteva sveobuhvatni pristup i saradnju svih relevantnih aktera kako bi se rešio. Roditelji, nastavnici, stručnjaci, institucije i društvo u celini treba da sarađuju kako bi se stvorilo sigurno i podržavajuće okruženje za decu u školama.

Zakonodavci takođe imaju ulogu u donošenju efikasnih zakona i politika koje će doprineti prevenciji nasilja i zaštiti dece u obrazovnim ustanovama. Važno je da se prepozna ozbiljnost ovog problema i preduzmu odgovarajuće mere kako bi se sprečila dalja eskalacija nasilja u školama.

Svi građani imaju odgovornost da se bore protiv nasilja i promovišu kulturu mira, tolerancije i poštovanja među generacijama. Jedino zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurno i harmonično okruženje za decu u kojem će moći da se razvijaju i uče bez straha i pretnji nasilja.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije