Jugoslavija je danas laka meta, a i prema Titu su nefer

Marijana Petrović аватар

Dejan Jović, hrvatski politikolog, promovirajući knjigu „Uvod u Jugoslaviju“, istaknuo je da je socijalistička Jugoslavija bila eksperiment u kojem je partija bila na prvom mjestu, ali da je danas lako napadati jer je niko ne brani.

Na promociji knjige u Beogradu, Jović je podsjetio kako je Jugoslavija bila njegova domovina te da je u prvom razredu osnovne škole učio da ima užu i širu domovinu – Hrvatsku i Jugoslaviju. Istaknuo je da za njega oko te dvojnosti nije bilo problema te je dodao da u knjizi spominje da su postojale i dvije himne – „Hej Sloveni“ i „Lijepa naša“.

Jović je istaknuo da je Jugoslavija bila eksperiment te da je partija bila na prvom mjestu. Naglasio je da je bilo puno propusta u socijalističkoj Jugoslaviji, ali da je isto tako postojala određena doza slobode i kreativnosti koja se danas teško može naći.

Jedna od zanimljivosti koju je Jović istaknuo jest da se u Jugoslaviji moglo pričati o „entitetima“, što se danas, prema njegovim riječima, smatra tabuom. Također je istaknuo da su svi narodi Jugoslavije, osim Slovenije, bili manje ili više neliberalni te da je to stvar koju treba prihvatiti i analizirati.

Jović je istaknuo da je socijalistička Jugoslavija bila projekt koji je propao, ali da su se u njoj događale stvari koje su bile unikatne i možda neponovljive. Istaknuo je da je lako napadati Jugoslaviju jer je niko ne brani te da je upravo to ono što je navelo na pisanje knjige o Jugoslaviji kako bi se osvijetlile neke stvari koje su zaboravljene ili zanemarene.

Jović je također naglasio da je knjiga „Uvod u Jugoslaviju“ namijenjena svima koji žele razumjeti jugoslavensku prošlost te da je knjiga napisana na način da bude relevantna i za ljude iz zemalja bivše Jugoslavije i za ljude izvan nje.

U knjizi se analizira povijest socijalističke Jugoslavije, njeni politički i ekonomski sustavi, odnosi među republikama, nacionalne manjine, odnosi sa svijetom te mnogi drugi faktori koji su oblikovali jugoslavensku stvarnost. Knjiga također daje uvid u kompleksnost jugoslavenskog društva te ukazuje na to da je Jugoslavija bila multikulturalna i multietnička zajednica.

U knjizi se također raspravlja o fenomenu narodnjaka te kako je narodnjak bio jedan od glavnih kriterija identiteta u beogradskom školstvu te kako se to odrazilo na društvo. Također se analizira i ponašanje jugoslavenskih političara te njihova uloga u oblikovanju jugoslavenske stvarnosti.

Jović je istaknuo da je važno razumjeti svoju prošlost te da je knjiga „Uvod u Jugoslaviju“ koristan alat za sve koji žele bolje razumjeti jugoslavensku stvarnost. Kroz analize povijesnih događaja, političkih procesa i društvenih promjena, knjiga pruža dublji uvid u kompleksnost jugoslavenskog društva te ukazuje na važnost proučavanja povijesti za razumijevanje sadašnjosti i oblikovanje budućnosti.

Kroz knjigu se ističe i važnost dijaloga među narodima bivše Jugoslavije te kako je međuetnička suradnja bila ključna za opstanak države. Također se ističe i kako je Jugoslavija bila model multikulturalnog društva te kako je to trebao biti put prema suživotu i toleranciji među različitim narodima.

U zaključku, Dejan Jović istaknuo je važnost proučavanja i razumijevanja povijesti te kako je knjiga „Uvod u Jugoslaviju“ koristan alat za sve koji žele bolje razumjeti jugoslavensku prošlost i stvarnost. Kroz analize političkih, ekonomskih i društvenih faktora, knjiga pruža duboki uvid u jugoslavensko društvo te ukazuje na važnost dijaloga, razumijevanja i multietničke suradnje za izgradnju bolje budućnosti.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije