Na nedavno završenom Beldoks festivalu, „Kadence za vrt“ Daneta Komljena proglašen je za najbolji film u srpskom takmičarskom programu. Sa druge strane, film „Sunčani sat“ estonske rediteljke Lis Nimik, osvojio je titulu najboljeg filma u Međunarodnom takmičarskom programu. Domaće filmove ocenjivali su Vladan Petković, Andrej Tanasesku i Adriana Belešova, a Grand Prix srpskog takmičarskog programa uključuje diplomu i novčanu nagradu od 2000 evra. Pored toga, najbolju fotografiju i montažu nagrađuje se sa po 500 evra. Ova dodela nagrada održana je u Jugoslovenskoj kinoteci.
„Kadence za vrt“ je film koji je očarao žiri svojom suptilnom i introspektivnom pričom o ljubavi, izgubljenim snovima i ponovnom pronalaženju sebe. Daniel Komljen uspeo je da u samo nekoliko minuta prenese složene emocije i da ostavi snažan utisak na publiku. Film je dobio pohvale za svoju originalnost i inventivnost u pristupu temi koje su univerzalne, ali obrađene na jedinstven način.
Sa druge strane, „Sunčani sat“ je ostavio publiku bez daha svojom vizuelnom lepotom i emotivnom dubinom. Lis Nimik je uspela da kroz film izrazi duboke teme poput prolaznosti vremena, usamljenosti i prihvatanja sudbine. Njen rediteljski pristup je bio izuzetno originalan i sugestivan, ostavljajući gledaoce da razmišljaju o svojim životima i sopstvenim iskustvima.
Jedan od najznačajnijih momenata festivala bila je panel diskusija o budućnosti dokumentarnog filma u digitalnom dobu. Stručnjaci iz oblasti filma su diskutovali o tome kako digitalna tehnologija utiče na način na koji se filmovi prave, distribuiraju i konzumiraju. Istaknuto je da je ova nova era omogućila veću dostupnost filmskih radova publici, ali istovremeno postavlja nove izazove za autore i producente.
Beldoks festival je okupio veliki broj talentovanih filmskih stvaralaca iz Srbije i sveta, pružajući im priliku da prikažu svoje radove i povežu se sa publikom i kolegama iz industrije. Festival je bio odlična prilika za razmenu ideja, iskustava i inspiraciju, doprinoseći tako razvoju filmske umetnosti i kulture.
Osim takmičarskog programa, Beldoks je pružio i brojne druge sadržaje za posetioce, uključujući retrospektive, masterclass radionice, panele i razgovore sa filmskim autorima. Posetioci su imali priliku da se upoznaju sa najnovijim trendovima u dokumentarnom filmu, ali i da se bolje upoznaju sa procesom stvaranja filma i iza scene.
Nagrađeni filmovi su samo deo bogate ponude festivala, koji je okupio široku paletu žanrova, stilova i tema. Od intimnih portreta pojedinaca do globalnih političkih tema, Beldoks je predstavio raznovrsne perspektive i priče koje su ostavile dubok utisak na publiku.
Na kraju festivala, organizatori su izrazili zadovoljstvo uspešnom organizacijom i velikim interesovanjem publike za dokumentarni film. Beldoks je pokazao da postoji velika potreba za ovom vrstom umetnosti i da su autori sposobni da stvore radove koji će dirnuti srca i umove gledalaca.
Sa nadom u dalji razvoj dokumentarnog filma i njegovu veću prisutnost u javnosti, Beldoks je zatvoren sa obećanjem da će se sledeće godine vratiti jači i inspirativniji nego ikada. Publika već nestrpljivo iščekuje nove filmove, razgovore i susrete sa autorima, spremna da se ponovo uroni u svet dokumentarne umetnosti i otkrije nova remek dela koja će je inspirisati i promeniti njen pogled na svet.