U nedelji koja je iza nas, jedan nastavnik iz Bačke Palanke brutalno je pretučen od strane bivšeg učenika, dok je drugi nastavnik zadobio teške telesne povrede tokom humanitarnog turnira gimnazijalaca u Beogradu. Ova brutalna dešavanja su uzdrmala prosvetnu zajednicu, te su kolege prosvetni radnici odlučili da u četvrtak protestuju ispred Vlade Srbije. Prema informacijama Unije Sindikata, oko 700 škola je bilo u štrajku, a jedan od transparenata na protestu je nosio poruku „Dokle više?“.
Zahtev prosvetnih radnika da se napadi na zaposlene u prosveti tretiraju isto kao napadi na advokate je usvojen na sastanku reprezentativnih sindikata u prosveti, ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović i ministarke pravde Maje Popović.
Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije (SOS), Valentina Ilić, gostujući u emisiji „Hajde da razgovaramo“, objasnila je da je na sastanku odmah na početku ponuđeno rešenje – rad na posebnoj zakonskoj odredbi koja će zaštititi sve zaposlene u vaspitno-obrazovnom sistemu od sličnih situacija koje su postale sve češće poslednjih godina.
Ona je dalje pojasnila da će nova odredba zakona štititi sve zaposlene u školama, od nastavnika do domara, po ugledu na zakone koji štite advokate. Takođe je istaknuto da će se napadi na zaposlene u obrazovnom sistemu tretirati kao krivična dela, te da će roditelji biti odgovorni za postupke svoje dece.
Sindikati su svesni da će izmene zakona zahtevati vreme i javnu raspravu, ali su istakli važnost ovog koraka ka zaštiti zaposlenih u prosveti. Takođe je istaknuto kako roditelji moraju biti svesni da se nastavnici ne smeju omalovažavati ni verbalno, ni fizički, a ni putem društvenih mreža.
Ovo su samo neki od koraka ka vraćanju dostojanstva i sigurnosti nastavnicima u školama, koji se poslednjih godina suočavaju sa sve češćim napadima i ugrožavanjem njihove bezbednosti.
Ipak, ostaje pitanje kako je došlo do toga da nastavnici strahuju od učenika u školama i školskim dvorištima, te šta je potrebno da se ovoj profesiji vrati poverenje i dostojanstvo. Ovo je tema koja zahteva dublju analizu i razgovor, kako bi se pronašla adekvatna rešenja i poboljšala ukupna bezbednost i kvalitet obrazovanja u zemlji.