Kako će Srbija od otpada da stvara ključni element za gradnju

Stefan Nikolić аватар

Kompanija „Lafarge Srbija“ planira izgradnju fabrike u blizini termoelektrane Nikola Tesla B kako bi iskoristila sav pepeo kao sirovinu u proizvodnji cementa. Termoelektrane na ugalj u Srbiji proizvode velike količine pepela i šljake, od kojih se samo mali deo proda, dok većina završi na pepelištima. „Lafarge Srbija“ će koristiti oko milion tona pepela godišnje za proizvodnju cementa, rešavajući tako problem odlaganja otpada i stvarajući sirovinu za proizvodnju.

Fabrika će biti izgrađena u mestu Ratari, nedaleko od Obrenovca, bez potrebe za dodatnim transportom pepela. Ovaj projekat vredan oko 110 miliona evra deo je principa cirkularne ekonomije, usmerene ka održivim resursima i očuvanju životne sredine. Cementna industrija Srbije igra ključnu ulogu u cirkularnoj ekonomiji koristeći različite vrste otpada kao sirovine za proizvodnju cementa.

Cementare poput „Lafarge Srbija“, „CRH Srbija“ i „Titan cementara Kosjerić“ već koriste otpad kao energent i zamenu za prirodne sirovine. Cirkularna ekonomija, koja podstiče efikasnu upotrebu resursa i inovativne tehnologije, postaje sve važnija za rešavanje problema otpada i zaštite životne sredine.

Iskorišćenje pepela u proizvodnji cementa ima pozitivan uticaj na životnu sredinu, smanjujući potrebu za uvozom energenata i smanjujući količinu otpada na deponijama. Saradnja između institucija i industrije ključna je za uspešno upravljanje otpadom, dok proizvodnja cementa u Srbiji kontinuirano raste.

Projekat fabrike za preradu pepela predstavlja primer primene cirkularne ekonomije, stvarajući novu perspektivu za upravljanje otpadom i smanjenje emisija. „Lafarge Srbija“ će imati ključnu ulogu u primeni pepela kao sirovine kada stupi na snagu obaveza plaćanja takse za emitovanje CO2. Fabrika u Ratarima će biti pokretač razvoja cirkularne ekonomije u Srbiji, donosi „Balkan green energy news“.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije