Poslednji udarac na putu Srbije ka Evropskoj uniji: Ambasadori zemalja članica EU uslovili prijem Srbije priznanjem Kosova. Ova odluka je faktički priznanje Kosova na osnovu nepotpisanog ohridskog sporazuma. Poglavlje 35 u pregovaračkom okviru sada obuhvata „normalizaciju odnosa s Prištinom“. Dr. Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije smatra da EU zapravo ne želi Srbiju u svojim priznatim granicama, već bez Kosova i Metohije. On tvrdi da je EU pokazala da nema iskrenu nameru da prihvati Srbiju kao člana, te da nije bilo smisla baviti se pristupanjem.
Od pokretanja zvaničnog procesa pridruživanja do danas, Srbija je prolazila kroz različite faze obeležene ucenama, od izručenja Hagu do pitanja Kosova. Međutim, do sada nije postignut konačni prijem, te je Srbija postala zemlja koja najduže pregovara sa EU. Uz to, deo građana Srbije je sve više protiv pristupa EU, što je rezultat konstantnog postavljanja novih uslova za prijem.
Hrvatska je primljena u članstvo EU uprkos kršenju osnovnih prava Srba, što pokazuje dvostruke aršine EU. Bugarska i Rumunija učlanjene su u EU zbog geopolitičkih razloga, uprkos problemima sa korupcijom i niskim standardom života. Time su se izazvale posledice kao što je masovna emigracija stanovništva.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel je izjavio da će Srbija postati članica EU do 2030. Međutim, mnogi smatraju da će EU nastaviti da postavlja nove zahteve, stvarajući prepreke za konačni prijem. Srbija se suočava s politikom štapa i šargarepe, bez jasnih naznaka o primanju u EU.
Važno je napomenuti da je podrška građana za pristupanje EU sve manja, te da se postavljanjem novih uslova ne čini usluga Srbiji. Srbija se sada suočava s neizvesnom budućnosti u pogledu članstva u EU, dok se proces pristupanja sve više pretvara u niz prepreka koje treba prevazići.