Kako velike kompanije ulažu u ekologiju

Stefan Nikolić аватар

NIS priča: Zeleni projekti za bolju ekološku sliku Srbije

Zaštita životne sredine postala je jedan od ključnih prioriteta u današnjem svetu, što znači da i velike kompanije trebaju doprineti ovom cilju. Energetska industrija je posebno u fokusu, kao jedan od najvećih proizvođača i emitera gasova. Šta se dešava u našoj zemlji kada je reč o ovom pitanju?

Jedna od vodećih energetskih kompanija u Srbiji, NIS, već godinama sprovodi projekte zaštite životne sredine i doprinosi ekološkoj slici zemlje. Od 2009. godine, NIS je investirao više od 900 miliona evra u projekte koji unapređuju ekologiju, od čega se više od 130 miliona evra uložilo u ekološke projekte. Program kogeneracije realizuje se od 2013. godine, a do sada su izgrađene male elektrane na osam lokacija sa ukupnom snagom od 14 MW. Ove elektrane koriste gas za proizvodnju toplotne i električne energije umesto prethodnog spaljivanja na bakljama, čime je smanjen uticaj na životnu sredinu.

TE-TO Pančevo predstavlja jedan od najznačajnijih projekata NIS-a u oblasti elektroenergetike, sa vrednošću od preko 190 miliona evra. Ova gasno-parna elektrana je prva takva vrsta u Srbiji koja koristi prirodni gas kao gorivo, što je ekološki prihvatljivije od ostalih fosilnih goriva. Električna snaga postrojenja je 189 MW, a proizvedena toplotna energija koristi se za potrebe Rafinerije nafte Pančevo, dok se električna energija upućuje u energetski sistem zemlje.

U Elemiru, NIS je pokrenuo Aminsko postrojenje 2016. godine, sa investicijom od preko 30 miliona evra. Ovaj projekat ne samo da ima pozitivan poslovni efekat, već doprinosi i zaštiti životne sredine, sprečavajući emisiju ugljen-dioksida u atmosferu. NIS takođe uvodi inovativne usluge na svoje benzinske stanice, poput punjača za električne automobile na osam lokacija na autoputevima. Planira se da do 2030. godine polovina potrošene struje u kompaniji bude generisana iz obnovljivih izvora energije.

NIS je pre dve godine započeo izgradnju solarnih fotonaponskih elektrana na benzinskim stanicama, što doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida i ima pozitivan ekološki efekat. Planira se dalji razvoj ovih projekata na maloprodajnim objektima kompanije i na drugim lokacijama. U NIS-u ističu da će sprovođenje „zelene agende“ biti prioritet kompanije u budućnosti.

Ovi projekti jasno pokazuju da i energetske kompanije imaju odgovornost prema zaštiti životne sredine i da mogu dati veliki doprinos boljoj ekološkoj slici zemlje. Nastavak ulaganja u ekološki prihvatljive projekte i tehnologije će sigurno doneti koristi kako kompaniji, tako i celokupnoj zajednici, kroz smanjenje zagađenja i poboljšanje kvaliteta životne sredine.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije