Karanović o pritiscima na Republiku Srpsku 1994. godine (VIDEO)

Stefan Nikolić avatar

KONTAKT grupa je posredovala u pregovorima između sukobljenih strana u Bosni i Hercegovini u maju 1994. godine. Grupu su činile zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Nemačke, Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država. Velike sile su predložile plan prema kojem bi Republika Srpska dobila 49% teritorije BiH, dok bi Federacija BiH dobila 51%. Nakon isteka ultimatuma, Hrvati i Bošnjaci su prihvatili plan, dok su Srbi odbili jer su smatrali da ne štiti teritorijalni integritet Republike Srpske.

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, Momčilo Krajišnik, i sam parlament nisu prihvatili ponuđene mape mirovnog sporazuma zbog zabrinutosti za teritorijalni integritet Republike Srpske. Savezna Republika Jugoslavija je uvela teške ekonomske i političke sankcije protiv Republike Srpske, a Savet bezbednosti UN je putem Rezolucije 942 pozvao države članice UN da prekinu saradnju sa Republikom Srpskom.

Istoričar Ognjen Karanović održao je predavanje o opstanku Republike Srpske i sudbini hrvatske Herceg-Bosne tokom 1993. i 1994. godine, kao i srpsko-hrvatskim odnosima u BiH krajem XX veka. Predavanje možete pogledati na Jutjub kanalu KCNS.

Sukobi u Bosni i Hercegovini tokom devedesetih godina prošlog veka doveli su do stvaranja nekoliko planova za rešavanje situacije. Kontakt grupa, čiji su članovi bili predstavnici velikih svetskih sila, pokušala je posredovati između sukobljenih strana. Nakon što su Hrvati i Bošnjaci prihvatili plan koji je predložila kontakt grupa, Srbi su odbili plan jer su smatrali da nije u skladu sa njihovim interesima.

Ove odluke su izazvale političke i ekonomske sankcije protiv Republike Srpske, a međunarodna zajednica je pozvala države članice UN da prekinu saradnju sa Republikom Srpskom. Situacija u Bosni i Hercegovini tokom devedesetih godina bila je kompleksna i puna izazova, a različite političke vizije i interesi sukobljenih strana otežavali su postizanje mirnog rešenja.

Istoričar Ognjen Karanović ističe važnost razumevanja dešavanja u Bosni i Hercegovini tokom devedestih godina kako bi se izvukle pouke i sprečilo ponavljanje sličnih konflikata u budućnosti. Povlačenje političkih odluka koje su vodile do sukoba i traženje kompromisa među različitim grupama mogu biti koraci ka izgradnji dugoročnog mira i stabilnosti u regionu.

Kontakt grupa za Bosnu i Hercegovinu je imala važnu ulogu u pregovorima između sukobljenih strana tokom devedesetih godina prošlog veka. Njihovi napori da pronađu rešenje za složene političke i teritorijalne probleme u BiH nisu u potpunosti uspeli, ali su postavili temelje za dalje pregovore i dijalog među različitim stranama.

Situacija u Bosni i Hercegovini tokom devedesetih godina bila je izuzetno složena i puna izazova. Sukobi između različitih etničkih grupa i političkih frakcija doveli su do humanitarne krize i velikog broja žrtava. Međunarodna zajednica je pokušala posredovati i pronaći političko rešenje za konflikt, ali su različiti interesi i stavovi sukobljenih strana učinili taj proces veoma teškim.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije