Kina osniva najveći državni investicijski fond za poluvodiče vrijedan 47,5 milijardi dolara, a s investicijama šest najvećih državnih banaka u zemlji, fond ističe nastojanja kineskog lidera Xi Jinpinga da ojača poziciju Kine kao tehnološke supersile, izvještava danas CNN.
Američka televizija navodi da je Peking postavio cilj da Kina postane globalni lider u širokom spektru industrija, uključujući umjetnu inteligenciju (AI), 5G bežičnu mrežu i kvantno računarstvo.
Najnovije investicijsko sredstvo je treća faza Kineskog investicijskog fonda za industriju integriranih krugova. „Veliki fond“ službeno je osnovan u Pekingu u petak, prema Nacionalnom sustavu za javnost kreditnih informacija poduzeća.
Prva faza fonda osnovana je 2014. s 138,7 milijardi juana (19,2 milijarde dolara). Druga faza je uspostavljena pet godina kasnije, s registriranim kapitalom od 204,1 milijarde juana (28,2 milijarde dolara).
Investicije imaju za cilj dovesti industriju poluvodiča u zemlju do 2030. na međunarodne standarde i novac će biti usmjeren prvenstveno u proizvodnju čipova, dizajn, opremu i materijale, priopćilo je Ministarstvo industrije i informacijskih tehnologija prilikom pokretanja prve faze 2014. godine.
Ovaj potez Kine dolazi u kontekstu globalne trke za tehnološkom dominacijom, posebice u području proizvodnje poluvodiča koji su ključni za razvoj naprednih tehnologija poput AI, 5G i kvantnog računarstva.
Kineski fond za poluvodiče predstavlja odgovor na američke sankcije koje su usmjerene prema kineskim tehnološkim kompanijama kao što su Huawei i ZTE. Osnivanjem ovog fonda, Kina želi osigurati neovisnost u domaćoj proizvodnji poluvodiča kako bi izbjegla negativne posljedice američkih sankcija.
Xi Jinping je više puta istaknuo važnost tehnološkog suvereniteta za Kinu te je poticao domaće kompanije i fondove da ulože više resursa u istraživanje i razvoj naprednih tehnologija.
Analitičari smatraju da osnivanje ovog fonda može dodatno ojačati kinesku tehnološku industriju te je to još jedan korak prema ostvarenju Xi Jinpingovih ambicioznih tehnoloških ciljeva za Kinu.
Ova vijest je izazvala reakcije na svjetskim tržištima jer bi potezi Kine mogli imati utjecaja na globalnu industriju poluvodiča. Stručnjaci upozoravaju na mogući pritisak na konkurentske kompanije izvan Kine te na potencijalno smanjenje njihove tržišne pozicije ako kineski fond uspije ozbiljno konkurirati na tržištu poluvodiča.
Tehnološka trka između Sjedinjenih Američkih Država i Kine nastavlja se ubrzanim tempom, a investicije poput ovog fonda pokazuju dubinu angažmana Kine u razvoju naprednih tehnologija.
Kina se sve više pozicionira kao globalna tehnološka sila te bi osnivanje ovog državnog investicijskog fonda moglo joj osigurati dodatnu prednost u globalnom tehnološkom natjecanju.
U kontekstu geopolitičkih napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Kine te trgovinskog rata koji traje već nekoliko godina, osnivanje ovog fonda može dodatno zaoštriti odnose između dviju najvećih svjetskih ekonomija.
Kineski potezi u tehnološkom sektoru također mogu izazvati zabrinutost u međunarodnoj zajednici zbog moguće dominacije Kine u ključnim tehnološkim sektorima što bi moglo imati dugoročne posljedice na svjetsku ekonomiju.
U kineskom tehnološkom sektoru očekuje se daljnji rast investicija i inovacija, a osnivanje ovog fonda ukazuje na ambicije Kine da postane globalni lider u naprednim tehnologijama.
Kina je već ostvarila značajan napredak u području AI, 5G i kvantnog računarstva te se očekuje da će nastaviti ulagati u istraživanje i razvoj ovih tehnologija kako bi ojačala svoju poziciju na globalnom tržištu.
Osnivanje najvećeg državnog investicijskog fonda za poluvodiče predstavlja velik korak za Kinu u ostvarivanju tehnološke dominacije te će imati široke posljedice na globalnu tehnološku industriju.