Kineska raketa se raspala u svemiru

Stefan Nikolić аватар

Kineska raketa koja se raspala u svemiru ove sedmice stvorila je više od 700 komada krhotina zbog čega je više od 1.000 satelita i drugih objekata u Zemljinoj orbiti izloženo riziku od opasnih sudara, ocijenili su danas analitičari.

Državna kineska kompanija Shanghai Space Satellite Technology (SSST) lansirala je 18 internetskih satelita u orbitu u utorak, kao prvi dio komunikacijske mreže koja će se takmičiti sa SpaceX-ovim Starlinkom, prenio je Reuters. Gornji dio rakete, koji je satelite doveo u orbitu, čini se da je eksplodirao ubrzo nakon ispuštanja tereta, stvarajući krhotine.

Američke kompanije za praćenje svemira procjenjuju da je riječ o najmanje 700 komada. Kompanija LeoLabs objavila je juče da broj komada krhotina prelazi 900, što ovaj događaj čini jednim od najvećih ikada zabilježenih. Oblak krhotina, stvoren na otprilike 800 kilometara visine, postojaće nekoliko godina, rekli su neki analitičari.

Za sada se ne zna da li je najnoviji raspad uzrokovan sudarom sa drugim objektom ili eksplozijom neiskorišćenog raketnog goriva. „Više od 1.100 satelita i drugih objekata u svemiru je u opasnosti od sudara sa kineskim krhotinama,“ rekla je za britansku agenciju Audrey Shafer, potpredsjednica za strategiju u kompaniji za praćenje svemira Slingshot Aerospace. „Ono što sada vidimo jeste da postoji više od 1.100 predviđenih bliskih susreta na manje od pet kilometara udaljenosti tokom sljedeća tri dana,“ kazala je Shafer.

Ona je navela da je u otprilike trećini slučajeva riječ o aktivnim svemirskim letjelicama koje se vjerovatno mogu pomjeriti. Prema njenim riječima, ostali objekti nemaju mogućnost izbjegavanja novih krhotina zbog čega mnogi analitičari strahuju od lančanih sudara.

U svijetu postoje različite organizacije koje prate objekte u Zemljinoj orbiti kako bi se izbjegli sudari i smanjio rizik od stvaranja dodatnih krhotina. Međutim, trenutna situacija sa kineskom raketom stvara veliki izazov jer je broj komada krhotina vrlo veliki.

Stručnjaci ističu da je potrebno uspostaviti preventivne mjere kako bi se smanjio rizik od sudara i stvaranja novih krhotina u svemiru. Ova situacija ukazuje na važnost međunarodne saradnje u praćenju i održavanju Zemljine orbite radi sigurne upotrebe svemira.

Kineska raketa koja je stvorila krhotine u svemiru pokazuje potrebu za većom odgovornošću u svemirskim aktivnostima kako bi se sačuvala sigurnost svih objekata u orbiti. Nadamo se da će ova situacija služiti kao podsticaj za pokretanje inicijativa koje će osigurati sigurnost i održivost svemira za buduće generacije.

Kompanija Šangaj spejskom satelajt tehnolodži treba preuzeti odgovornost za posljedice svog djelovanja u svemiru i preduzeti korake kako bi se rizik od sudara smanjio na minimum. Međunarodna zajednica treba raditi zajedno kako bi se osigurala sigurna i održiva upotreba svemira za sve.

Ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mjere, postoji rizik od daljnjeg povećanja broja krhotina u svemiru, što bi moglo ugroziti satelite, svemirske letjelice i druge objekte u orbiti. Stoga je neophodno hitno djelovanje kako bi se rizik od sudara smanjio i osigurala sigurnost svih objekata u svemiru.

U svjetlu nedavnog incidenta sa kineskom raketom, potrebno je jačati nadzor nad svemirskim aktivnostima i uspostaviti stroge standarde za djelovanje u orbiti. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati sigurnu i održivu upotrebu svemira za sve, zaključuju stručnjaci.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije