Kineski preduzetnik pojeo bananu iz umetničkog dela vrednog 6,2 miliona dolara

Marijana Petrović аватар

Kineski preduzetnik Džastin San ispunio je svoje obećanje i pojeo bananu iz umetničkog dela „Komičar“ Mauricija Katalana, koje je nedavno kupio na aukciji za 6,2 miliona dolara. Delo je prvi put predstavljeno javnosti 2019. godine i izazvalo je kontroverze zbog svog konceptualnog karaktera. Instalacija se sastoji od sertifikata o autentičnosti i uputstava za pravilno održavanje, a banana se menja svaka dva do tri dana.

Ovo nije prvi put da umetnici koriste ovu instalaciju za svoje performanse. Tokom Art Basel izložbe u Majami Biču 2019, umetnik performansa Dejvid Datuna je pojeo bananu i nazvao svoj performans „Gladni umetnik“. Prošle godine, korejski student No Huin-su je takođe pojeo bananu tokom izložbe u Seulu, tumačeći Katelanovo delo kao pobunu protiv autoriteta.

Džastin San, vlasnik mreže „Tron“ za trgovinu kriptovalutama, izrazio je svoje oduševljenje ovim umetničkim delom i istakao da je pojedena banana prethodno koštala samo 35 centi. Prodavac voća i povrća Šaha Alama, koji je prodao bananu, izrazio je iznenađenje kada je saznao da je banana prodata za 6 miliona dolara.

Kao znak zahvalnosti, Džastin San je odlučio da kupi 100.000 banana od Alama i podeli ih besplatno širom sveta. Alama, 74-godišnji prodavac sa Menhetna, živi skromno i zarađuje 12 dolara na sat, pa je ova gesta bila veliko iznenađenje za njega. Mnogi su podržali Alama, a jedan anonimni donator je pokrenuo kampanju na „GoFundMe“ kako bi prikupio novac za njega.

Ova priča je izazvala veliko interesovanje javnosti i pokazala kako umetnost može da inspiriše ljude na velike geste. Umetnička dela poput „Komičara“ Mauricija Katalana podstiču rasprave o prirodi umetnosti i vrednosti koju ona donosi društvu. Džastin San je svojim postupkom pokazao da umetnost može da inspiriše ljude na pozitivne promene i humanitarne geste.

Umetnost je oduvek bila način da se izraze emocije, ideje i stavovi o svetu oko nas. Dela poput „Komičara“ Mauricija Katalana provociraju i podstiču na razmišljanje, otvarajući prostor za nove perspektive i interpretacije. Kroz ovu priču, vidimo kako umetnost može da pokrene lanac događaja i inspiriše ljude na velike i humanitarne geste.

Džastin San je svojim postupkom pokazao da umetnost može da bude pokretač promena u društvu i da može da inspiriše ljude na humanost i solidarnost. Ova priča nam donosi nadu i podseća nas na moć umetnosti da nas poveže i podstakne na pozitivne akcije. Kroz geste poput ove, vidimo da umetnost može da bude most između različitih ljudi i kultura, spajajući nas u zajedničkoj inspiraciji i humanosti.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije