Fizičarka Svetlana Stanišić izjavila je danas, uoči godišnjeg samita UN o klimatskim promenama COP29 u Bakuu, da Srbija emituje 5,5 tona ugljen-dioksida po glavi stanovnika, što je znatno manje u poređenju s drugim zemljama. Ona je istaknula da Srbija ne može sama rešiti problem klimatskih promena jer je to globalno pitanje, te da je ključni problem to što Srbija uglavnom koristi energiju iz uglja.
Profesorka Stanišić je upozorila da će se, ako se nešto ne preduzme, klima u Srbiji značajno promeniti, slično tropskoj klimi, što može dovesti do klimatskih migracija, infektivnih bolesti, suša, poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda koje mogu ugroziti poljoprivredu i zdravlje ljudi. Kina i SAD su najveći emiteri ugljen-dioksida, dok zemlje poput Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata emituju između 37 i 40 tona ugljen-dioksida po glavi stanovnika godišnje.
Stanišić je naglasila da se samit o klimatskim promenama održava kako bi se definisali novi ciljevi finansiranja borbe protiv klimatskih promena, ali je izrazila sumnju zbog toga što se samit održava u Azerbejdžanu, zemlji s jakom industrijom nafte i gasa. Takođe je istakla da će na samitu nedostajati predstavnici zemalja poput SAD, čiji predsednik Donald Tramp sumnja u klimatske promene i najavio je mogućnost promene odluka kada stupi na vlast.
Profesorka je ocenila da su rezultati borbe protiv klimatskih promena spori zbog uticaja ekonomskih i finansijskih interesa velikih proizvođača fosilnih goriva. Ona je istakla da bi svako, prema svojoj emisiji ugljen-dioksida, trebao da učestvuje u borbi protiv klimatskih promena, te je pohvalila Kinu koja učestvuje s 31% ukupne emisije ugljen-dioksida.
Kina je obećala da će postati ugljenički neutralna do 2060. godine, ali Stanišić je istakla da je to dug rok te da će do tada verovatno biti razvijena nova tehnološka rešenja. Ona je pomenula da Nemačka i Holandija koriste obnovljive izvore energije, dok se Francuska oslanja na nuklearnu energiju, što pokazuje da postoje različita rešenja za borbu protiv klimatskih promena.
U zaključku, Stanišić je istakla da je borba protiv klimatskih promena globalni izazov koji zahteva zajedničke napore svih zemalja i da je važno da se usvoje efikasni i održivi planovi za smanjenje emisije ugljen-dioksida i zaštite klime za buduće generacije.