Unesko je nedavno uvrstio manastire Visoki Dečani, Pećku patrijaršiju i Gračanicu, kao i crkvu Bogorodice Ljeviške, na listu svetske kulturne baštine. Ova odluka potvrđuje značaj ovih srpskih svetinja ne samo za Srbiju, već i za čitavo čovečanstvo, izjavio je Goran Milašinović, predsednik Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom.
Milašinović je istakao da su srpski manastiri na Kosovu i Metohiji, i pored prisustva KFOR-a, bili izloženi rušenju, paljenju i devastaciji. Zbog toga je uloga Uneska u zaštiti ovih dobara od ključnog značaja. On je naglasio da bi bez Uneska bilo teško sačuvati ova dobra u današnjem vremenu, s obzirom na neprijateljske akcije Prištine.
„Samo prisustvo Kfora nije dovoljno, jer se pokazalo da dolazi do devastacije i uništavanja ovih dobara. Činjenica da su ova dobra ne samo srpska, već i svetska, garantuje da će biti zaštićena, bar u bliskoj budućnosti, a nadamo se i duže“, izjavio je Milašinović.
Ova odluka Uneska je dočekana sa zadovoljstvom u Srbiji, kao potvrda bogate kulturne baštine koja se nalazi na teritoriji Kosova i Metohije. Manastiri Visoki Dečani, Pećka patrijaršija i Gračanica, kao i crkva Bogorodice Ljeviške, predstavljaju važne verske i kulturne objekte koji svedoče o bogatoj istoriji srpskog naroda.
Nacionalna komisija za saradnju sa Uneskom je istakla važnost ove odluke i izrazila nadu da će Unesko nastaviti da štiti kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji. Srpski manastiri su u prošlosti bili meta različitih napada i uništavanja, ali njihovo uvrštavanje na listu svetske kulturne baštine pruža dodatnu zaštitu i sigurnost.
Ova odluka Uneska takođe predstavlja važan korak ka očuvanju kulturne baštine na Balkanu, u vreme kada su brojni istorijski i verski spomenici ugroženi. Srpski manastiri na Kosovu i Metohiji su deo bogate kulturne i verske tradicije Balkana, i njihova zaštita je od velikog značaja za očuvanje istorijskog nasleđa regiona.
Predsednik Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom je istakao da će Srbija nastaviti da sarađuje sa Uneskom kako bi se očuvalo kulturno nasleđe na teritoriji Kosova i Metohije. Ova saradnja je od ključnog značaja za zaštitu srpskih manastira i crkava od daljih napada i uništavanja.
Odluka Uneska da uvrsti srpske manastire na listu svetske kulturne baštine je dočekana sa zadovoljstvom i kao potvrda značaja ovih svetinja za čitavo čovečanstvo. Manastiri Visoki Dečani, Pećka patrijaršija, Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške predstavljaju važne verske i kulturne objekte koji svedoče o bogatoj istoriji srpskog naroda.
Srpski manastiri na Kosovu i Metohiji su u prošlosti bili meta različitih napada i uništavanja, ali njihovo uvrštavanje na listu svetske kulturne baštine pruža dodatnu zaštitu i sigurnost. Ova odluka Uneska je važan korak ka očuvanju kulturne baštine na Balkanu i ugroženim istorijskim spomenicima na ovom području.
Nacionalna komisija za saradnju sa Uneskom je izrazila nadu da će Unesko nastaviti da štiti kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji i da će srpski manastiri i crkve biti sačuvani od daljih napada i uništavanja. Saradnja sa Uneskom je od ključnog značaja za očuvanje kulturne baštine na teritoriji Kosova i Metohije i zaštite verskih i kulturnih objekata od daljih neprijateljskih akcija.