Ko ima pravo da donese odluku o blokadi i da li je ona protivzakonita?

Stefan Nikolić аватар

Neformalne grupe građana iz Novog Sada i Beograda, podržane od strane opozicionih stranaka, organizovale su obustavu nastavnog procesa i blokade na fakultetima u znak protesta nakon tragedije u Novom Sadu. U padu nadstrešnice na staroj zgradi Železničke stanice stradalo je nekoliko ljudi. Organizatori su postavili zahteve koji se tiču imenovanja odgovornih za tragediju, objavljivanja dokumentacije o rekonstrukciji stanice, odbacivanja optužbi protiv uhapšenih, podnošenja krivične prijave protiv nasilnika, i povećanja sredstava za državne fakultete.

Nakon tragedije, podneli su ostavke ministri građevinarstva Goran Vesić i Tomislav Momirović, a tužilaštvo je pokrenulo istragu o rekonstrukciji stanice. Predsednik Vučić obećao je javnu dostupnost dokumentacije i pomilovanje za nasilnike. Vlada je odlučila da poveća sredstva za fakultete, ali blokade su i dalje prisutne.

Protesti su izazvali pitanje zakonitosti obustave nastavnog procesa i blokade fakulteta. Zakon o visokom obrazovanju propisuje da ustanova mora organizovati nastavu i obaveštavati studente o njoj. Studenti imaju pravo na kvalitetno školovanje, dok imaju obaveze da ispunjavaju nastavne obaveze i poštuju prava drugih studenata i zaposlenih.

Obustava nastavnog procesa direktno krši odredbe zakona, a visokoškolske ustanove mogu biti kažnjene novčanom kaznom ako ne organizuju nastavu. Studentski parlament je zvanični organ visokoškolske ustanove, dok „plenum“ nije legitimno telo za donošenje odluka. Studenti imaju pravo na žalbu ako im je uskraćeno pravo na kvalitetno školovanje.

Ukidanje nastavnog procesa dovodi do nemogućnosti polaganja ispita i kršenja prava studenata, a studenti koji podržavaju obustavu takođe krše prava drugih studenata. Legalne posledice snose i ustanove i studenti koji su kršili prava drugih.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije