Koja su prava radnika i koliko poslodavci poštuju smernice?

Stefan Nikolić аватар

Vrućine opasne po zdravlje radnika

Vrućine koje trenutno vladaju prema informacijama RHMZ-a smatraju se veoma opasnim po zdravlje. Međutim, radnici u određenim sektorima, poput građevinarstva, putarstva, poljoprivrede i sezonskih radnika, prinuđeni su da obavljaju svoj posao na otvorenom čak i u najtoplijem delu dana. Iako ne postoji zakon koji reguliše radno vreme tokom vrućina, stručnjaci ističu da radnici imaju pravo da se žale inspekciji ukoliko nisu zadovoljni uslovima koje im pruža poslodavac, ali da to retko čine zbog straha od otkaza i lošijeg tretmana.

Građevinski radnici ne staju

Radnici na izgradnji obilaznice oko Gornjeg Milanovca, koja je deo pristupne saobraćajnice auto-puta Miloš Veliki, navode da i pored visokih temperatura na vrelom asfaltu, nastavljaju sa svojim poslom punom parom. Čak i uz temperature od preko 40 stepeni, radnici navode da imaju prostora za odmor, ali da im najviše pomaže voda u rashlađivanju.

Nemanja Mitić, student građevinskog fakulteta star 23 godine, takođe obavlja neophodnu praksu na jakom suncu. Navikli su na takve uslove i imaju opremu koja ih štiti koliko-toliko od ekstremnih temperatura.

Poljoprivrednici ne mogu da odmore

Poljoprivrednici takođe moraju da obavljaju svoje poslove bez obzira na visoke temperature. Milijan Urošević iz sela Drenova ističe da ne mogu da se sklone od sunca i visokih temperatura jer poslovi na imanju ne mogu da čekaju. Mirko Trifunović takođe ističe da su poljoprivrednici najorganizovaniji jer unapred planiraju svoje poslove, a radni dan počinje već u pet ujutru i traje do devet uveče.

Preporuke za poslodavce

Ministar saobraćaja Goran Vesić ističe da poslodavci uglavnom poštuju smernice za rad na otvorenom pri ekstremno visokim temperaturama. Preporuka je da se radno vreme organizuje tako da radnici ne rade između 11 i 16 sati, već da se poslovi obavljaju u zatvorenim prostorima ili onima koji se nalaze u senci. Takođe, savetuje da radno vreme počne ranije ujutru, završi se kasnije uveče, i da se organizuju treće smene gde god je moguće.

Radnici imaju pravo na zaštitu

Mario Reljanović, naučni saradnik na Institutu za uporedno pravo, ističe da radnici imaju pravo da prijave svoje poslodavce inspekciji ukoliko smatraju da je poslodavac prekršio mere bezbednosti u vezi sa visokim temperaturama. Međutim, on ističe da radnici retko koriste to pravo zbog straha od otkaza ili lošeg tretmana od poslodavca. Inspekcija je tokom juna i jula ove godine podnela niz prekršajnih prijava zbog loših uslova rada, a u slučaju smrti radnika, poslodavac može krivično da odgovara.

Zaključak

Iako ne postoji zakon koji obavezuje poslodavce da obustave rad tokom ekstremnih vrućina, poslodavci su dužni da obezbede bezbedne uslove rada svojim zaposlenima. Radnici imaju pravo da se žale inspekciji ukoliko smatraju da su uslovi rada neadekvatni, ali retko koriste to pravo zbog straha od posledica. Važno je da se poslodavci pridržavaju preporuka i smernica za rad na visokim temperaturama kako bi zaštitili svoje zaposlene i njihovo zdravlje.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije