Koliko nas stvarno košta korišćenje Whats App i drugih besplatnih aplikacija

Stefan Nikolić аватар

Korisnici WhatsApp aplikacije svakodnevno razmene veliki broj poruka, a kompanija zarađuje na korporacijama koje žele da komuniciraju sa korisnicima putem kanala na WhatsApp-u. Ove kompanije mogu otvoriti kanale i slati poruke koje će pročitati svi pretplaćeni korisnici, te imaju mogućnost interakcije sa pojedinačnim klijentima putem aplikacije.

Sa novim plaćenim opcijama, poput mogućnosti kupovine karata za autobus preko WhatsApp-a, kompanija stoji pred novim mogućnostima zarade. Takođe, preduzeća mogu platiti link koji pokreće novi čet direktno iz onlajn oglasa na Fejsbuku ili Instagramu do ličnog naloga, a ova opcija vredi „nekoliko milijardi dolara“, prema Nikili Srinivasan iz kompanije Meta.

Druge aplikacije za razmenu poruka imaju različite modele finansiranja. Na primer, Signal se oslanja na donacije, dok Discord nudi besplatnu registraciju sa mogućnošću plaćanja za dodatne funkcionalnosti. Kompanija Snapchat kombinuje nekoliko modela finansiranja, uključujući reklame, pretplate korisnika i prodaju naočara za proširenu stvarnost.

Najpopularniji poslovni model za aplikacije za razmenu poruka i dalje ostaje oglašavanje. Mnoge platforme prate aktivnosti korisnika kako bi ciljale reklame, iako ne moraju videti stvarni sadržaj poruka. Ideja je da korisnici besplatnih usluga postanu proizvod kroz prodaju podataka o njihovim aktivnostima.

Kroz različite modele finansiranja, aplikacije za razmenu poruka pronalaze načine da zarađuju novac i ostvaruju profit, dok istovremeno pružaju besplatne usluge korisnicima. Sa sve većom popularnošću ovih aplikacija, očekuje se da će njihovi prihodi i modeli poslovanja nastaviti da se razvijaju i prilagođavaju promenama u tehnologiji i potrebama korisnika.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije