Kurti pričom o dinaru zbunjuje svet i nanosi nemerljivu štetu Prištini

Jovana Kovačević аватар

Nedavno donesena uredba u kojoj je zabranjeno korištenje dinara na Kosovu i Metohiji izazvala je brojne reakcije, a jedna od njih dolazi od bivše glavne pregovaračice Prištine, Edite Tahiri. Ona je kritikovala premijera privremenih kosovskih institucija, Aljbina Kurtija, zbog njegove izjave o ukidanju dinara, navodeći da time nanosi štetu Prištini.

Tahiri je putem svojeg Fejsbuka istakla da Kurti širi propagandu u vezi sa ukidanjem dinara, zbunjujući čitav svet, i dodala da se evro koristi na ovom području još od devedesetih godina. „Kurti propagandom za dinar zbunjuje svet – kakav autogol… Neznanje je beda uma“, poručila je Tahiri putem društvene mreže.

Centralna banka Kosova nedavno je donela uredbu kojom se zabranjuje korištenje dinara od 1. februara, što je izazvalo probleme za građane koji primaju primanja i socijalna davanja u dinarima. Ova odluka izazvala je bes među građanima, a neki smatraju da je u pitanju politička odluka koja ide na štetu građana.

U međuvremenu, premijer Kurti branio je ovu odluku, navodeći da je u skladu sa zakonima i da je cilj unapređenje ekonomske situacije na Kosovu. On je također istakao da je jedini zakoniti sredstvo plaćanja na Kosovu evro, te da će primjena ove odluke doprineti stabilizaciji i jačanju ekonomije.

Ipak, mnogi građani izražavaju nezadovoljstvo situacijom, ističući da je zabrana korištenja dinara napravila probleme u njihovom svakodnevnom životu. Oni se suočavaju sa problemima u obavljanju finansijskih transakcija, a neki čak nisu u mogućnosti da podignu svoja primanja s bankovnih računa.

Ova situacija izazvala je i reakciju međunarodne zajednice, koja je izrazila zabrinutost zbog mogućeg pogoršanja ekonomske situacije na Kosovu. EU je pozvala na izgradnju dijaloga i saradnje radi pronalaženja održivog rešenja za ovaj problem.

U međuvremenu, političke tenzije na Kosovu i dalje su prisutne, s obzirom na to da su nedavno održani parlamentarni izbori na kojima je pobedila Kurtijeva stranka. Njegova politika ima za cilj da se sprovedu reforme koje će unaprediti ekonomsku situaciju i povećati transparentnost u politici.

Ipak, njegove izjave o ukidanju dinara naišle su na osudu i kritike od strane nekih političkih stranaka, koje tvrde da će ova odluka samo pogoršati trenutnu ekonomsku krizu na Kosovu. Sa druge strane, podržavaoci nove politike vide je kao korak ka stabilizaciji ekonomije i jačanju kosovskog sistema.

U međuvremenu, građani Kosova ostaju suočeni sa svakodnevnim poteškoćama zbog zabrane korištenja dinara, a mnogi od njih traže rešenje koje će im olakšati finansijske transakcije i omogućiti nesmetano obavljanje svakodnevnih poslova.

Uprkos političkim razlikama i tenzijama, važno je da se pronađe održivo rešenje za ovaj problem koje će biti u interesu svih građana Kosova. Međunarodna zajednica uključila se u rešavanje ovog pitanja, a nadamo se da će dijalog i saradnja dovesti do rešenja koje će ublažiti trenutnu situaciju i omogućiti građanima da normalno obavljaju svoje finansijske aktivnosti.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije