LED svetla su postala standard na novim automobilima zbog svoje bolje osvetljenosti, efikasnosti i dužeg veka trajanja u poređenju sa tradicionalnim halogenim svetlima. Međutim, istraživanja pokazuju da mnogi vozači smatraju da su LED svetla zapravo više problem nego prednost.
Prema studiji britanskog RAC-a, čak 90% vozača smatra da LED svetla mogu biti opasna na putevima zbog zaslepljujućeg efekta koji izazivaju kod drugih vozača. Istraživanje sprovedeno na 2000 vozača u Velikoj Britaniji otkrilo je da 89% vozača smatra da su LED svetla previše svetla i često zaslepljuju vozače koji dolaze iz suprotnog pravca. Čak 85% vozača veruje da se problem sa odsjajem sve više pogoršava.
Zbog prejakog svetla, 67% vozača kaže da mora usporiti kako bi se izborili sa zaslepljujućim svetlom, dok 64% smatra da LED svetla mogu izazvati saobraćajne nesreće. LED svetla unapređuju vidljivost za vozače koji ih koriste, ali mogu izazvati ozbiljne smetnje kod drugih učesnika u saobraćaju.
Istraživanje nemačkog autokluba ADAC pokazalo je da LED svetla u proseku traju oko 15 godina, što je kraće od životnog veka automobila koji može trajati i do 18 godina. Kada LED svetla postanu nefunkcionalna, često je potrebno zameniti celokupan sklop svetala, što može biti izuzetno skupo. Na primer, zamena LED MATRIX svetala može koštati do 3000 evra, što može biti čak i skuplje od samog vozila, naročito kod starijih automobila.
Visoki troškovi popravke LED svetala postali su ozbiljan problem za vozače, jer proizvođači automobila još uvek koriste tehnologiju koja podrazumeva zamenu celokupnog svetlosnog sklopa umesto mogućnosti zamene samo oštećenih delova, što je jeftinije. Zbog toga se traži od proizvođača da razvijaju LED svetla koja će trajati duže i biti jeftinija za popravku kako bi se izbegli visoki troškovi i problemi sa prejakim svetlom koje izaziva zaslepljujući efekat na putevima.