Malinari i hladnjačari u Arilju nisu postigli dogovor oko otkupne cene maline

Branko Simić аватар

Na sastanku održanom danas u Arilju, proizvođači malina i hladnjačari nisu postigli dogovor o otkupnoj ceni malina. Državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede, Livija Pavićević, istaknula je da je potrebno rešavati ovo pitanje strateški, te da je formirana radna grupa koja će sprečiti ovakve situacije u budućnosti.

„Pitanje otkupne cene malina traje decenijama, ali uz probleme s obje strane. Kao država, razumemo izazove i radna grupa će pomoći da se ne troše resursi na beskorisne sastanke“, poručila je Pavićević.

Predsednik Udruženja proizvođača malina „Vilamet“, Mileta Pilčević, izjavio je da je ponuđena cena otkupljivača od 250 do 260 dinara potpuno neprihvatljiva. Nastavak pregovora o otkupnoj ceni malina nije još dogovoren, a situacija će se pratiti u narednom periodu.

Maline su jedna od najvažnijih poljoprivrednih kultura u Srbiji, a Arilje je poznato mesto za proizvodnju ove voćne vrste. U sezoni berbe malina, mnogi proizvođači oslanjaju se na otkupljivače kako bi svoje proizvode plasirali na tržište. Međutim, problemi u vezi s otkupnom cenom često dovode do sukoba između proizvođača i otkupljivača.

Ministarstvo poljoprivrede i proizvođači malina nastojat će da pronađu rešenje koje će zadovoljiti obe strane i omogućiti održivu proizvodnju malina u Srbiji. Važno je osigurati fer uslove za proizvođače kako bi mogli da ostvare prihode od svojih proizvoda i doprinesu razvoju poljoprivrede u zemlji.

Ova situacija ističe važnost saradnje između različitih sektora u poljoprivredi, kao i potrebu za dugoročnim rešenjima koja će podržati proizvodnju malina u Srbiji. Nastavak pregovora o otkupnoj ceni malina bit će praćen s pažnjom, jer ova voćna vrsta ima veliki ekonomski značaj za mnoge poljoprivrednike u zemlji.

Proizvođači malina i hladnjačari suočavaju se s izazovima kao što su promenljivi klimatski uslovi, tehnološki zahtevi i tržišna konkurencija. Stoga je važno pronaći održiva rešenja koja će podržati razvoj poljoprivredne proizvodnje u Srbiji i omogućiti proizvođačima da budu konkurentni na tržištu.

Ministarstvo poljoprivrede i proizvođači malina zajedno će raditi na pronalaženju rešenja za pitanje otkupne cene malina kako bi se osigurala stabilnost i održivost proizvodnje ove voćne vrste u zemlji. Očekuje se da će dalja saradnja između svih učesnika u lancu vrednosti maline doprineti razvoju poljoprivrede u Srbiji i omogućiti proizvođačima da ostvare pravične prihode od svojih proizvoda.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije